Naga MarketsKurs euro i funta (EUR/GBP) narażony na zmienność przez Brexit i szczyt UEBrexit jest jednym z najważniejszych czynników determinujących brytyjską politykę zagraniczną od 2016 roku. Proces opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię jest bacznie obserwowany przez inwestorów i odbija się w kursie brytyjskiej waluty. Rynek opcji walutowych przewiduje, że negocjacje będą trudne do samego końca.

  • Boris Johnson chce zakończenia negocjacji z UE do 15 października.
  • UE ostrzega przed łamaniem wcześniejszych ustaleń.
  • Rynek opcji na EUR/GBP przewiduje większą zmienność spowodowaną szczytem Rady Europejskiej.

Brexit: Poważne zgrzyty w negocjacjach

W poniedziałek świat obiegła informacja o wypowiedzi Borisa Johnsona, premiera Wielkiej Brytanii, który zasugerował, żeby zakończyć negocjacje do 15 października, niezależnie od ich wyniku.

Potrzebne jest porozumienie z naszymi europejskimi przyjaciółmi do czasu posiedzenia Rady Europejskiej 15 października. Jeśli nie możemy się porozumieć do tego czasu, to nie widzę, aby miała istnieć między nami umowa o wolnym handlu i powinniśmy się z tym pogodzić i pójść naprzód. – powiedział Johnson.

Kontrowersje wzbudziła również nowa inicjatywa legislacyjna londyńskiego rządu, która zakłada zniesienie części ustaleń umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE. Michel Barnier, główny przedstawiciel UE w negocjacjach, ostrzegł, że przestrzeganie wcześniejszych ustaleń jest kluczowe dla powodzenia rozmów na temat porozumienia handlowego.

Zobacz również: Tesla to “domek z kart”. David Trainer krytkuje spółkę Elona Muska

To bardzo dosadny instrument. W projekcie ustawy zostanie wyraźnie powiedziane, że rząd zastrzega sobie prawo do ustanowienia własnego systemu, bezpośrednio ustanawiając prawo brytyjskie w opozycji do zobowiązań wynikających z umowy o wystąpieniu, i w pełni zdając sobie sprawę, że będzie to naruszać prawo międzynarodowe. – mówi osoba znająca sprawę w rozmowie z Financial Times.

Funt pozostanie pod wpływem Brexitu. Co z notowaniami EUR/GBP?

Według analityków ING, rynek opcji walutowych spodziewa się zwiększonej zmienność na EUR/GBP w połowie października.

W przeciwieństwie do rynku spot, rynek opcji częściowo odpowiada na ryzyko związane z negocjacjami handlowymi między Zjednoczonym Królestwem a UE, przy czym struktura czasowa zmienności EUR/GBP wskazuje na odchylenia między okresami 3 tygodni i 2 miesięcy. Obejmuje to 15 października, jak również inne zdarzenia związane z ryzykiem, takie jak listopadowe posiedzenie Banku Anglii. Niemniej jednak, jeżeli ryzyko braku porozumienia wzrośnie dalej, sugerowana zmienność GBP prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej. – piszą eksperci ING.

Zakładana zmienność na EUR/GBP, źródło: ING

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here