Naga MarketsKurs euro i dolara rośnie, brytyjski funt ostro traciWyprzedaż rodzi wyprzedaż. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, wystąpieniami w Kongresie tylko na moment ustabilizował sytuację na rynku obligacji skarbowych. Ostry wzrost rentowności brutalnie zgasił entuzjazm na Wall Street, wspiera dolara i oznacza tarapaty walut gospodarek wschodzących.

Kursy euro i dolar zyskują na zawirowaniach na globalnych rynkach

W środę średnia Dowa osiągała najwyższe pułapy w historii, a dzień później spadała 1,75 proc. Jeszcze gorzej radzi sobie rynek technologiczny Nasdaq, którego reprezentanci są szczególnie wrażliwi na sytuację na rynku długu. Jednocześnie w tarapatach znajdują się rynki wschodzące: wyższa rentowność obligacji osłabia podstawowy motyw napływów na ryzykowne rynki, czyli poszukiwanie wysokich stóp zwrotu.

Te artykuły również Cię zainteresują
W obliczu silnych przetasowań złoty traci na wartości do euro i dolara. Kurs euro w końcówce miesiąca notował najwyższe pułapach od kilku tygodni, ale skala osłabienia polskiej waluty jest, obiektywnie rzecz biorąc, skromna. Nadal obowiązuje ocena, że kurs EUR/PLN krąży w dość wąskim przedziale wokół 4,50. Nie widzimy pola do znacznych wzrostów kursu z obecnych pułapów i podtrzymujemy prognozy, że na koniec kwartału za euro zapłacimy 4,50 zł. Kurs USD/PLN podbija ponad 3,72, ale tu podobnie: na razie zakładamy, że bardziej prawdopodobny jest spadek do 3,70 niż wzrost do 3,75.

Warto odnotować, że ostro zawrócił kurs funta i to pomimo podbicia notowań euro i dolara. W tym tygodniu GBP/PLN przekraczał 5,25, a dziś brytyjska waluta jest już siedem groszy tańsza. Szczyty prawdopodobnie są już za nami.

Kurs franka nie zadomowił się na długo poniżej 4,10. Uważamy, że szybko powróci poniżej tego pułapu, ponieważ w środowisku rosnących rentowności i odbijających gospodarek waluty defensywne pozbawione są argumentów i po wygaśnięciu turbulencji, oswojeniu się inwestorów z nowymi rynkowymi realiami powrócą na spadkową ścieżkę. Rodzima waluta jest przy tym w środku stawki emerging markets, silniej przeceniana jest ostatnio m.in. korona czeska, a prawdziwe tąpnięcie zaliczyła w ostatnich dniach lira turecka, która potaniała o ok. 5 proc.

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig giełda | lotos gielda | rekomendacje giełdowe 2020 | kurs dolara amerykańskiego | euro cena |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here