Naga MarketsKurs euro i dolara przed ważnymi danymi. Analiza EUR/USD oraz NZD/USDKluczowa będzie dzisiaj wieczorem interpretacja tego, co napłynie z FED. Skoro wątek taperingu jest już zdyskontowany, to do umocnienia dolara mogłyby przyczynić się dwie rzeczy – wyższa kwota taperingu (20-25 mld USD miesięcznie), która automatycznie jeszcze bardziej podbiłaby spekulacje, co do wcześniejszej podwyżki stóp procentowych (czyli w II połowie 2022 r.), oraz nieudolne tłumaczenia się Powella w kwestii zagrożenia inflacją, które nie zmniejszyłyby plotek wokół szybszego zacieśnienia polityki.

Kurs euro. EUR/USD – w oczekiwaniu na impuls

Rozdającym karty jest teraz FED. Rynek już “przetrawił” przekaz z EBC w zeszłym tygodniu. Na wykresie EURUSD widać, że utkwiliśmy wokół 1,16. Co dalej?EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Jeżeli po “tłumaczeniach” szefa FED rynek podbije wątek stagflacji, to nie przysłuży się on rynkom akcji, nasilając tryb risk-off na globalnych rynkach. Zresztą warto się też zastanowić nad tym, jak zachowają się inwestorzy, jeżeli Chiny rzeczywiście za kilkanaście dni zaczęłyby przywracać rozwiązania znane z twardego lockdownu (to tak poza wątkiem FED).

Technicznie rejon wokół 1,16 to opór (a konkretnie 1,1606-11), którego złamanie może być trudne. Większe prawdopodobieństwo tkwi w przetestowaniu październikowego dołka przy 1,1523.

Kurs dolara nowozelandkziego. NZD/USD – potencjalny chiński lockdown zaciąży na walutach Antypodów?

Nie tak dawno rynek spekulował o tym, czy w na posiedzeniu 24 listopada RBNZ dokona podwyżki stóp o 25 p.b. czy 50 p.b., która byłaby jednocześnie kolejną w rozpoczętym już cyklu, a NZD wspinał się na kolejne lokalne szczyty. Teraz mimo lepszych danych z nowozelandzkiego rynku pracy, jakie napłynęły wczoraj w nocy, mamy odreagowanie wczorajszego mocniejszego spadku, oraz pewną rezerwę inwestorów. Wynika ona z reakcji samego szefa RBNZ, który dał do zrozumienia, że te i najbliższe dane makroekonomiczne może cechować duża zmienność, co będzie utrudniać interpretacje. Jako powody Adrian Orr wymienił globalne problemy z łańcuchami dostaw, które mogą zaburzać stabilność gospodarczą, oraz wpływać na ceny. Innymi słowy, można odnieść wrażenie, że RBNZ raczej będzie wolał dokonywać stopniowych ruchów na stopach i uważnie oceniać jakie jest ryzyko zaistnienia scenariusza globalnej stagflacji.

Co ma do tego wątek chiński? Ostatnie informacje z Pekinu budzą niepokój. Władze zaczynają mówić o tym, że problem z transmisją nowej fali COVID może być największy od sytuacji w Wuhan w 2020 r., oraz zalecają gromadzenie zapasów przez ludność, zaczynają zamykać szkoły i odwoływać loty. Twardy lockdown? Nie jest to wykluczone, biorąc pod uwagę politykę “zero-COVID”, oraz zaczynające się już za trzy miesiące zimowe igrzyska olimpijskie. Jeżeli Chiny poszłyby w restrykcje, mogłoby to jeszcze bardziej zaburzyć globalne łańcuchy dostaw i uderzyć w ryzykowne waluty typu NZD, na bazie globalnego risk-off na rynkach finansowych.

NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

Techniczny układ NZDUSD zapowiada rysującą się korektę (dzienne wskaźniki). Gdyby się rozwinęła, to możliwe byłoby przetestowanie nawet okolic 0,6920-60, gdzie mamy mocne wsparcia.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here