Naga MarketsKurs euro i dolar (EUR/USD) spokojne w 2020 r. - powodem Donald Trump i wybory w USAJuż w listopadzie tego roku Amerykanie ponownie ruszą do urn w celu wybrania prezydenta. Czy pozostanie nim Donald Trump? Jak na razie próżno oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi, jednak zaproszona do studia Comparic24.tv Anna Korzec z RKantor zwraca uwagę na ciekawą statystykę dotyczącą zmienności jaką prezentuje kurs euro do dolara (EUR/USD) w miesiącach poprzedzających amerykańskie wybory.


Wybory w USA wywołują spadek zmienności eurodolara. EUR/USD będzie konsolidował?

RKantor wraz z traderami swojego kantoru internetowego przeprowadził analizę historycznego zachowania pary walutowej EUR/USD w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ATR (Average True Range) mierzący średnią zmienność ceny, po wzrostach z 2015 roku osuwał się na całej przestrzeni 2016 (kiedy Amerykanie ostatni raz udawali się do urn), odbijając nieznacznie po listopadowych wyborach. Na samym wykresie eurodolara widoczna była natomiast konsolidacja pomiędzy poziomem 1,05 USD oraz 1,15 USD.

Podobną tendencję możemy zaobserwować w 2012 roku jeżeli cofniemy się o kolejne cztery lata do wcześniejszych wyborów, gdzie zmienność również malała z każdym kolejnym miesiącem. Jeżeli chodzi natomiast o 2008 rok, to ciężko wyciągać wnioski gdyż był to czas kryzysu. Natomiast patrząc na 2004 rok ponownie widoczny jest spadek zmienności i listopadowe odbicie po wyborach – komentuje Anna Korzec.

Powyższe obserwacje mają wspierać twierdzenie, że w roku wyborów prezydenckich w USA zmienność na głównej parze walutowej przygasa, a traderzy czekają na ostateczne wyniki, aby ponownie silniej zaangażować się w rynek euro oraz samego dolara amerykańskiego.

Wskaźnik ATR sugeruje spadek zmienności na eurodolarze w roku wyborczym w USA. EUR/USD W1, źródło: Tradingview.com
Wskaźnik ATR sugeruje spadek zmienności na eurodolarze w roku wyborczym w USA. EUR/USD W1, źródło: Tradingview.com

– Przed wyborami kandydatom na amerykańskiego prezydenta zależy na spokoju, co odzwierciedla mniejsza w porównaniu do lat poprzedzających zmienność. Naszym zdaniem na tym samym będzie zależało Donaldowi Trumpowi, w związku z czym istnieje szansa, że ograniczy swoją abuzywną politykę oraz stonuje agresywne wypowiedzi dotykające różnych frontów konfliktów handlowych oraz zbrojnych – dodaje Korzec.

Zaburzeniem scenariusza uspokojenia mogłaby być eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz ryzyko ze strony wzrostu napięć na linii USA oraz Unii Europejskiej pod kątem ceł i taryf handlowych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLibra pod lupą Banku Japonii i innych banków centralnych
Następny artykułNoworoczny Kurs Inwestowania rusza już w środę! Wygraj nawet 1000 zł
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here