Naga MarketsKurs euro i DAX w górę po informacji o planowanym końcu lockdownu w Niemczech
Angela Merkel, kanclerz Niemiec

“Istnieje uzasadniona potrzeba otwarcia gospodarki”, powiedziała Angela Merkel w poniedziałek na posiedzeniu Prezydium CDU i Zarządu Federalnego, donosi magazyn Bild po rozmowie z uczestnikami spotkania. Plan Merkel ma zakładać „cztery krotki otwarcia bez efektu jo-jo”, nie podano jednak szczegółowego harmonogramu wyjścia z lockdownu. Kurs euro i DAX optymistycznie odebrały jednak spekulacje umacniając się po publikacji tego artykułu.

  • Niemcy przygotowują się do zakończenia lockdownu, wynika z informacji, do których dotarł Bild
  • Kurs euro reaguje wzrostowo na spekulacje, korzystając również z dobrych danych porannych instytutu Ifo
  • W ślad za walutą podąża również niemiecka giełda i indeks DAX

Angela Merkel mówi o wychodzeniu z lockdownu bez “efektu jo-jo”

Merkel nakreśliła trzy obszary, które muszą zostać połączone w pakiet strategii otwarcia. Z jednej strony chodzi o obszar kontaktów osobistych, z drugiej o szkoły, a trzeci pakiet obejmuje grupy sportowe, restauracje i kulturę. Celem jest stworzenie pakietów, które umożliwią zakończeniu lockdownu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Merkel, dążenie do otwarcia musi być połączone z bezpieczeństwem musiałyby więc towarzyszyć mu powszechne testy koronawirusowe.

Od najbliższego wtorku grupa robocza z udziałem kanclerza Helge Brauna i szefów kancelarii państwowych krajów związkowych będzie się spotykać w sprawie zakończenia lockdownu. Przygotowywana ma być kolejna konferencja premiera z kanclerzem, zaplanowana na 3 marca. Celem jest wtedy przedstawienie planów ewentualnych kroków.

Wsparciem dla wspólnej waluty okazały się  dane Ifo z Niemiec – wskaźnik w lutym wypadł bardzo dobrze, co odzwierciedla oczekiwania związane z ożywieniem gospodarki w najbliższych miesiącach. A skoro już o tym mowa, to gazeta Bild podała powołując się na informacje z otoczenia Angeli Merkel, jakoby przygotowywany był cztero-punktowy plan odmrożenia gospodarki – specjalny zespół roboczy ma zaprezentować swoje wnioski już jutro – komentuje Marek Rogalski z DM BOŚ.

Badanie instytutu Ifo wykazało minimalną poprawę koniunktury w niemieckim biznesie. Wartość indeksu wyniosła w lutym 92,4 pkt., podczas gdy rynek oczekiwał wartości na poziomie 90,5 pkt. Kurs euro reagował umocnieniem w stosunku do dolara amerykańskiego testując poziom 1,2117 dol.

Kurs euro (EUR/USD) w górę, razem z nim DAX

Notowania EURUSD powróciły w okolice oporu przy 1,2135 negując tym samym wcześniejszy spadek do 1,2090 wywołany gorszymi nastrojami na globalnych rynkach, jakie przekładają sie na odbicie dolara. Mowa o wzrostach rentowności amerykańskich obligacji, oraz spekulacjach wokół podatku giełdowego w USA.

Wykres dzienny EURUSD

To pozwala też na zredukowanie części strat przez indeks DAX i obronę wsparcia przy 13815 (dołek z 10 lutego).

Wykres dzienny FDAX

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: usd prognoza | akcje pkn | kryptowaluta | kurs.funta | s&p500 |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar odbija, lira wyhamowuje zwyżkę. USD/TRY w górę
Następny artykułLegia Warszawa pierwszym klubem w Polsce z własną kryptowalutą dla kibiców
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here