Naga MarketsKurs euro euro (EUR/USD) z przewagą na linii QE EBV vs Fed, twierdzi MUFGNiepewność polityczna we Włoszech nadal wyraźnie się utrzymuje, jednak nie powinna mieć większego wpływu na kurs euro, uważa główny ekonomista MUFG, Derek Halpenny. Jego zdaniem agresywne luzowanie polityki po obu stronach oceanu, zarówno w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) jak i Rezerwy Federalnej (Fed) w krótkim terminie będzie wspierał silniejszą wspólną walutę i słabszy kurs dolara. To z kolei przełoży się automatycznie na wzrosty EUR/USD.

  • Rentowność 10-letnich włoskich obligacji BTP przebiła wczoraj po raz pierwszy w historii poziom 0,50%
  • Niepewność polityczna nie będzie miała dużego wpływu na kurs euro, ale może ona pomóc w zapewnieniu dalszego wsparcia w krótkim terminie
  • Wydarzeniem środy jest wystąpienie Jeromego Powella z Fed, które może osłabiać kurs dolara

Kurs euro: Dane EBC pokazują, co jest ważne dla włoskich obligacji

Można by pomyśleć, że jest późne lato 2012, Mario Draghi jest w centrum uwagi, a włoskie rentowności obligacji gwałtownie spadają – w rzeczywistości spadają do rekordowo niskich poziomów. Choć być może nie jest to tak historyczny moment jak jego przemówienie “whatever it takes” z lipca 2012 r., to Mario Draghi ponownie wpływa na rentowności BTP, ponieważ dąży do rozwiązania niepewności politycznej we Włoszech – komentuje w środowej nocie do swoich klientów zespół banku MUFG kierowany przez Dereka Halpenny’ego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynki oczekują obecnie, że Mario Draghi powróci do prezydenta Mattarelli w czwartek lub piątek, aby przedstawić pozytywny i wiarygodny plan utworzenia nowego rządu. Mówi się, że Daniele Franco z Banku Włoch będzie nowym ministrem finansów – wiarygodnym kandydatem, który pomoże w kształtowaniu sposobu wydatkowania części włoskiego funduszu naprawczego w wysokości 209 mld EUR – kwestii, która przyczyniła się do upadku ostatniego rządu.

Rentowność 10-letnich włoskich obligacji BTP przebiła wczoraj po raz pierwszy w historii poziom 0,50%. Choć Mario Draghi może zasługiwać na pochwałę za swoje umiejętności negocjacyjne, w rzeczywistości ten krótki okres niestabilności politycznej nigdy nie miał przynieść niczego istotnego dla rynków finansowych.

Nie było poczucia zagrożenia i dlatego kurs euro tylko w niewielkim stopniu reagował na wydarzenia. Częściowo odzwierciedla to siłę EBC. Dane PEPP (pandemiczny program skupu aktywów) z EBC zawierają obecnie szczegółowy podział zakupów długu państwowego w poszczególnych krajach do końca stycznia. Potwierdzają utrzymującą się tendencję do zakupów włoskiego długu publicznego w porównaniu z innymi krajami.

– Zakupy BTP od początku PEPP do końca stycznia wyniosły 136,3 mld EUR, co stanowi 17,75% wszystkich zakupów w tym okresie. To o 3,93 pkt proc. więcej niż klucz kapitałowy Włoch. W celu przybliżenia rzeczywistych zakupów jako procentu całości, dokonaliśmy ponownego ważenia kluczy kapitałowych, wyłączając kraje spoza strefy euro, które nie należą do PEPP. Zgodnie z tą ponownie ważoną miarą, Włochy pozostają krajem traktowanym najbardziej preferencyjnie, z rzeczywistymi zakupami o około 2,19 p.p. powyżej tego skorygowanego klucza – wyjaśnia Derek Halpenny z MUFG.

Włochy nadal korzystają najmocniej z PEPP w porównaniu z innymi Państwami. Źródło: MUFG

Nic więc dziwnego, że rentowność 10-letnich BTP nie utrzymała się na wyższym poziomie po obecnym wybuchu niestabilności politycznej. Rentowność obligacji spadła o 25 punktów bazowych w stosunku do maksimum ze stycznia, kiedy niepewność polityczna wzrosła.

– Nie sądzimy, by niepewność polityczna miała duży wpływ na kurs euro, ale na marginesie możemy stwierdzić, że może ona pomóc w zapewnieniu dalszego wsparcia w krótkim terminie. Zaktualizowane dane EBC z pewnością przypominają jednak o tym, o czym mówiliśmy już w przeszłości – PEPP QE z EBC odgrywa częściowo inną rolę w strefie euro (zmniejszając ryzyko fragmentacji) niż Fed QE w USA, które naszym zdaniem w rzeczywistości przynosi korzyści i pośrednio wspiera EUR – podsumowuje swoją wypowiedź o sytuacji w Europie główny analityk MUFG.

Kurs dolara czeka na Jerome Powella

Kluczowym punktem dla rynków finansowych będzie dziś przemówienie przewodniczącego Fed Jerome Powella w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku, które odbędzie się o godz. 19:00. Znajdujemy się w ważnym momencie, gdyż prezydent Biden chce przeprowadzić swoją ustawę o pakiecie fiskalnym przez Senat w ramach uzgadniania budżetu, aby uchronić jak najwięcej elementów przed republikańskim kompromisem.

Oczywiście nie powinniśmy oczekiwać od prezesa Powella niczego jednoznacznego dziś wieczorem, ale w pewnym momencie, prawdopodobnie po uchwaleniu bodźców fiskalnych, Fed będzie musiał przedstawić szczegóły dotyczące wpływu dodatkowych działań na PKB, inflację i zatrudnienie, a więc ostatecznie na kurs polityki pieniężnej. Ale to nie stanie się dziś wieczorem.

Przemówienie ma miejsce tuż po słabym raporcie o zatrudnieniu, który potwierdził, że nadal blisko 10 mln osób pozostaje bez pracy, którą miało przed kryzysem COVID. To pozwoli przewodniczącemu Powellowi utrzymać wysoki poziom ostrożności, jaki wyrażał w ostatnich miesiącach, co sprawi, że oczekiwania rynku co do ścieżki polityki monetarnej nie ulegną większym zmianom.

– Pewna poprawa tonu może nastąpić w związku z wprowadzeniem szczepionek i postępami w zwalczaniu COVID. W Stanach Zjednoczonych obserwuje się znaczącą poprawę – wskaźniki zakażeń i obłożenia szpitali wyraźnie spadły. Obłożenie szpitali dzięki szczepionce spadło o 40% w stosunku do szczytowego poziomu z początku stycznia, natomiast liczba nowych zakażeń w ciągu średnio 7 dni spadła o prawie 60% w stosunku do szczytowego poziomu ze stycznia – zauważa MUFG.

Powell odniesie się z pewnością do coraz pozytywniejszych prognoz w zakresie Covid-19. Źródło: MUFG

Niewątpliwie będzie to uzasadnieniem dla Powella, który przedstawi nieco lepszy obraz perspektyw niż w poprzednich wystąpieniach, ale ogólny przekaz będzie nadal ostrożny. Zadanie Fed polegające na unikaniu nieuzasadnionych ruchów w górę na rentownościach obligacji będzie coraz trudniejsze, a dzisiejsze wystąpienie będzie musiało być starannie wyważone pomiędzy poprawą perspektyw dzięki COVID a dalszą ostrożnością, biorąc pod uwagę wysoki poziom niepewności i długą drogę do osiągnięcia nowego, wyższego celu inflacyjnego. Jeśli Powell odniesie sukces, możemy być świadkami dalszego osłabienia dolara amerykańskiego.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s&p 500 | cdprojekt red akcje | wartość złotego | sp 500 | bitcoin aktualnosci | analiza dax |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here