Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) złamał ważne wsparcie przy 1,2130John Williams to w FED bardzo ważna osobistość. Kiedyś szef oddziału w San Francisco, a od kilku lat nadzorujący o wiele bardziej prestiżowy dystrykt nowojorski. Bo ustawowo mający stałe prawo do głosu podczas posiedzeń, a także dzierżący tekę wiceprezesa Rezerwy Federalnej.

Kurs euro osłabił się. Przełomowe słowa Williamsa?

Tym samym słowa Williamsa mają o wiele większe znaczenie, niż Kaplana, który od kilku tygodni coraz głośniej mówi o konieczności tzw. taperingu, czyli ograniczenia skali skupu aktywów. I tak wczoraj stwierdził on, że dyskusja nt. opcji z jakich mógłby skorzystać bank centralny zapoczątkowując proces normalizacji polityki, ma sens, choć jak dodał nie widzi potrzeby rychłego wprowadzania ich w życie. Tyle, że ta wypowiedź to przełom. Do tej pory FED próbował zaklinać rzeczywistość i twardo powtarzał, że nie ma potrzeby dyskutowania o zmianach, gdyż wysoka inflacja jest przejściowa, a droga do realizacji statutowych celów banku centralnego, jak chociażby osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia w gospodarce, pozostaje daleka.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niecałe dwa tygodnie temu uwagę zwrócił na siebie wiceprezes Richard Clarida, który dał do zrozumienia, że warto uważniej analizować dane, a potencjalna zmiana w polityce monetarnej powinna być zakomunikowana rynkom z dużym wyprzedzeniem. Tyle, że to było za mało. Teraz tandem Clarida i Williams może znaczyć więcej. Język FED będzie stopniowo się zmieniać, chociaż nie musi to od razu oznaczać coś znaczącego. Dla rynków będzie to jednak pretekst, aby bardziej ważyć strategie oparte o dalszą słabość dolara. Staną się one bardziej selektywne, oparte o ocenę perspektyw działań lokalnych banków centralnych.

Notowania EURUSD zaliczyły wczoraj wyraźniejszy spadek, który doprowadził też do złamania ważnego wsparcia przy 1,2130. Wspólnej walucie nie pomogły przyzwoite odczyty PMI dla usług, gdyż znaczenie tych danych jeszcze wcześniej umniejszyły “gołębie” wypowiedzi przedstawicieli EBC. Zresztą karty rozdaje dolar, a nie euro, a tu wczorajsze bardzo dobre odczyty ADP i ISM dla usług dały preteksty do jego wyraźniejszego podbicia. Nie bez znaczenia są też wypowiedzi członków FED (Kaplan, Williams).

Wykres dzienny EURUSD

Co dalej? Nie można wykluczyć sytuacji w której notowania szybko powrócą ponad 1,2130, gdyż oczekiwania, co do dzisiejszych danych Departamentu Pracy mogą być nadmierne. Tym samym ważniejszym oporem jest rejon 1,2175. W perspektywie kolejnych dni spadki EURUSD mogą być jednak kontynuowane, gdyż rynek może pozycjonować się pod zaplanowane na czwartek 10 czerwca, dane nt. inflacji CPI.

Kurs GBP/USD – naruszenie wsparcia przy 1,4090

Kluczowe w średnim terminie wsparcie przy 1,4090 zostało dzisiaj naruszone, chociaż na bardzo krótko. Popyt szybko wyprowadził notowania GBPUSD ponownie ponad poziom 1,41. Niemniej niepewność pozostała. Dzisiejsze dane Departamentu Pracy USA o godz. 14:30 nie muszą prowadzić do umocnienia dolara, ale i też przestrzeń do wzrostu funta jest mała. Coraz większe obawy budzi indyjski wariant COVID, który już jest dominującym w statystykach nowych przypadków w Wielkiej Brytanii i wymaga większej hospitalizacji. To może pchnąć decydentów w stronę przełożenia planowanego na 14 i 21 czerwca pełnego odmrożenia gospodarki.

Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie, coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz w którym jeszcze w tym miesiącu dojdzie do przetestowania linii wzrostowej trendu rysowanej od września ub.r w okolicach 1,40.

Autor poleca również:    

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr notowania | konto forex | celon kurs | notowania cleon pharma | bitcoin informacje | bitcoins | akcje santander |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here