Naga MarketsKurs euro, notowania EURPLNChristine Lagarde nieoczekiwanie nie pozwoliła na to, aby rynki były rozczarowane dzisiejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Już w komunikacie o godz. 13:45 znalazły się sformułowania zapowiadające możliwą rewizję polityki monetarnej już na grudniowym posiedzeniu, kiedy to decydenci będą dysponowali nowymi projekcjami wzrostu. Podczas konferencji prasowej szefowa EBC rozwinęła ten temat dając do zrozumienia, że działania mogą być na wielu płaszczyznach.

EBC daje nadzieje rynkom?

To sprawia, że w centrum zainteresowania nie będzie tylko program PEPP (skupu aktywów, który jest wart obecnie 1,35 bln EUR). Czy zobaczymy dalsze obniżki stopy depozytowej? Trudno to ocenić, niemniej negatywna reakcja na EURUSD, który zjechał poniżej 1,17 może być właśnie tym motywowana. Lagarde pytana o to, czy ECB mógłby adaptować podobne podejście do inflacji, jak FED (tolerując czasowe przestrzelenie jej celu, co oznaczałoby też wydłużenie czasu obowiązywania luźnej polityki), dyplomatycznie odpowiedziała, że przegląd strategii banku centralnego jeszcze się nie skończył. Niemniej wydaje się, że akurat ten wątek może mocno poróżnić Radę Gubernatorów (sprzeciw Niemiec).

Wykres dzienny EURUSD

O ile w krótkim okresie euro negatywnie odebrało dzisiejszy przekaz z EBC, to jednak jest to jednocześnie sygnał nieco wyciszający nadmierną nerwowość na rynkach w ostatnich dniach. Bo stwarza się wrażenie, że decydenci będą w stanie szybko zareagować na wdrażane w ostatnich dniach pandemiczne ograniczenia, które podcinają odbicie gospodarek.

Nie ważne, że może to się wyłożyć na tzw. szczegółach. Rynki dostały pretekst do korekty przecenionych bardziej ryzykownych aktywów. Jak długa ona będzie? Teraz tematem, który będzie przyciągał uwagę rynków będą przyszłotygodniowe wybory w USA. W sondażach prowadzi Joe Biden, ale wygrana Demokratów nie jest pewna i w efekcie przebieg wyborów może rodzić niepewność. W efekcie wspomniane odreagowanie może być krótkie.

Wykres dzienny FUS500

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here