Naga Markets

Kurs euro (EUR/USD) zanurkował w kierunku 1,12. Dolar umacnia się również względem złotegoRezerwa Federalna pewnym krokiem zmierza do podwyżek stóp procentowych, które będą poprzedzać rozpoczęcie ograniczania sumy bilansowej. Informacje po styczniowym posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych to woda na młyn dolara.

Kurs euro osłabił się względem dolara

Amerykańska waluta po posiedzeniu Fed wyraźnie zyskuje. Kurs EUR/USD zanurkował w kierunku 1,12, czyli dołków z czwartego kwartału ubiegłego roku. Do spółki z wystrzałem EUR/PLN w pobliże 4,60 wywindowało to kurs dolara niemal do 4,10 zł. Oznacza to, że amerykańska waluta w dwa tygodnie podrożała 15 groszy względem styczniowego minimum.Kurs euro (EUR/USD) zanurkował w kierunku 1,12. Dolar umacnia się również względem złotego

Najpierw za skok wartości dolara i osłabienie złotego odpowiadało pogorszenie globalnych nastrojów inwestycyjnych, w którym bardzo znaczną rolę odegrał wystrzał ryzyka geopolitycznego wokół sytuacji Ukrainy. Teraz palmę pierwszeństwa przejmują czynniki związane z polityką pieniężną, elementem układanki o tradycyjnie najsilniejszym wpływie na układ sił na rynku walutowym.

Śmiałe zamiary Rezerwy Federalnej podsycają apetyt na dolara. Staje się on szczególnie atrakcyjny na tle tych walut, których banki centralne nie myślą o podwyżkach stóp procentowych. Przede wszystkim mowa o euro, ale także franku, czy jenie.

Prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładają jednak, że amerykańska waluta szczyty swojej wartości w relacji do złotego ma za sobą, a USD/PLN dość szybko powinien powracać do bariery 4,00. Dolar mógł wyczerpać wzrostowy potencjał, ale w obecnych warunkach pozostanie mocny. Spodziewamy się, że to złoty powróci na wzrostową ścieżkę, a jego ostatnia przecena nie okaże się trwała.

Uważamy, że kurs euro jeszcze w tym kwartale osunie się do 4,50 zł. Na razie jednak wciąż przeważają zagrożenia. Dopiero powrót EUR/PLN pod 4,57 zdjąłby presję z bariery 4,60. Spełnienie się takiego scenariusza już w tym tygodniu jawi się jako mało realne.

Dolar: Fed zdecydowanie kroczy ku normalizacji

W przeszłości Rezerwa Federalna swoją komunikacją starała się wygładzać rynkowe turbulencje i napięcia takie jak obecne dotkliwe załamanie na Wall Street i globalnych parkietach akcji. W tej chwili priorytetem jest utrzymanie kontroli nad inflacją. Rynek pracy jest w wyśmienitej kondycji, co tworzy przestrzeń do śmiałych podwyżek stóp procentowych bez ewidentnej szkody dla koniunktury.

XTB

Połączenie 7-procentowej presji cenowej, 4-procentowego bezrobocia i bardzo mocnego popytu na pracę wymusza kontynuację rozpoczętego kilka kwartałów temu dryfu w kierunku błyskawicznego porzucenia pandemicznej, kryzysowej polityki.

Kurs euro (EUR/USD) zanurkował w kierunku 1,12. Dolar umacnia się również względem złotego

Podstawowym narzędziem zacieśniania będzie podnoszenie stóp procentowych. Pierwszej z nich należy spodziewać się już w marcu. Jerome Powell, szef Fed, podkreślał na wczorajszej konferencji prasowej, że możliwy jest ruch stóp na każdym kolejnym posiedzeniu w 2022 roku. Nie wykluczał też podwyżek o skali 50 pkt bazowych.

W tej chwili, z punktu widzenia rynków, absolutny plan minimum to cztery podwyżki o łącznej skali 100 pkt bazowych. Sytuacja makroekonomiczna przemawia za silniejszym zacieśnieniem, Fed bez wahania będzie reagował na utrzymywanie się wysokich wskaźników inflacji.

Po rozpoczęciu cyklu podwyżek kolejnym krokiem będzie redukcja sumy bilansowej, która w czasie pandemii została rozdęta aż o ok. 4 biliony dolarów, do niemal 9 bilionów dolarów. Odpowiada to ponad 35 proc. amerykańskiego PKB.

W wystąpieniach członków Rezerwy Federalnej przewija się optymalny rozmiar bilansu w relacji do wielkości gospodarki to 20 proc. Osiągnięcie takiego pułapu może potrwać ok. pięciu lat, oczywiście przy założeniu, że po drodze nie będzie kryzysu ani recesji, które pokrzyżują plany Rezerwy Federalnej.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: aktualny kurs dolar frank | kurs kęty | biomed lublin gpw | playway akcje rekomendacje | dow jones kurs | kurs bitcoina | notowanie lotos |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here