Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) z próbą wybicia szczytu z 25 lutego przy 1,2242Indeksy na Wall Street idą w dół, a rentowności amerykańskich obligacji maszerują w górę – to sygnały, że rynek obawia się skutków wysokiej inflacji. Tymczasem dolar udawał, że tego nie widzi – inwestorzy byli zamknięci w swoim osądzie, że FED nie będzie się nadmiernie spieszył z reakcją na zmieniające się warunki – ale czy to słuszna strategia?

Kurs euro zyskuje względem dolara

O ile rano wskazania dla dolara były mieszane, to dwie godziny później amerykańska waluta już odbija w górę. Wczoraj przestrzegałem przed rozumowaniem ignorującym pewne paradygmaty, które obowiązywały na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dolar nadal będzie pełnił formę bezpiecznej przystani w sytuacjach rynkowych zawirowań (a takowe zaczynają być widoczne na rynkach akcji, ale i też nadmiernie rozkręconych trendach na rynku surowców), a rynki powinny bardziej wsłuchiwać się w to, co mówi FED. Czy w ostatnich dniach rzeczywiście było tak, że przedstawiciele tej instytucji zapewniali o swojej bierności? Może warto ponownie przyjrzeć się temu, co ostatnio mówił wiceprezes Richard Clarida. Presja na zmiany będzie narastać, w ślad za rosnącą falą krytyki ze strony znanych, amerykańskich ekonomistów, jak Lawrence Summers. Przestrzegł on przed scenariuszem w którym FED zostanie zmuszony do wyraźnego zaostrzenia polityki, co będzie wbiciem rynkom “noża w plecy”.

Dzisiaj doszło do próby wybicia szczytu EURUSD z 25 lutego przy 1,2242, ale była ona krótkotrwała (1,2244). Słabość dolara na szerokim rynku wyczerpuje się w ślad za kontynuacją risk-off na giełdach (kontrakty na S&P500 naruszają okolice 4100 pkt.), oraz utrzymującymi się wyżej rentownościami amerykańskich obligacji. Uwagę zwracają też ostatnie sygnały od przedstawicieli EBC, którzy nie widzą zagrożenia inflacyjnego, a zwłaszcza konieczności odchodzenia od ultra-luźnej polityki. Ta argumentacja nie wspiera euro, choć teoretycznie rynek może rozgrywać potencjalne ożywienie w europejskich gospodarkach w najbliższych miesiącach, ale zakładając, że indyjska mutacja COVID pozostanie stłumiona.

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie zatrzymanie zwyżki przy 1,2242 powoduje, że należy liczyć się z ruchem powrotnym w stronę wybitego oporu przy 1,2180. Dzisiaj wieczorem mamy zapiski z posiedzenia FED, ale mogą one dać “złudne” wrażenie podtrzymania słabości dolara. Niewykluczone, że motorem dla podbicia dolara będzie dalsza wyprzedaż na globalnych rynkach akcji.

Kurs USDJPY – ciekawy układ pod wzrosty?

USDJPY ma szanse ponownie zabłyszczeć za sprawą korelacji z rentownościami amerykańskich obligacji. Te zakończyły już korektę wcześniejszego silnego ruchu po inflacji CPI i powróciły do zwyżek na fali narracji związanej z narastaniem presji cenowej w kolejnych miesiącach. Teoretycznie FED może być na razie bierny, ale nie można wykluczyć, że dyskusja nt. taperingu (wychodzenia z QE) będzie mieć miejsce wcześniej, niż się obecnie sądzi. Wtedy byłby to silny motor dla zwyżek USDJPY, który celowałby nawet w naruszenie marcowego szczytu przy 110,96.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres rentowności 10-letnich obligacji rządu USA

W krótkiej perspektywie uwagę zwraca odbicie się USDJPY od linii wzrostowej trendu. Opór to okolice 109,60-109,80.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: usa 500 | pgnig kurs | kurs zlotego | dolar kurs prognoza | tauron akcje | akcje celon | akcje orlen |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here