Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wzrośnie w tle działań EBC i unijnego funduszu naprawczegoJuż w czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) odbędzie posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej. Analitycy Rabobanku nie oczekują większych zmian prognozując utrzymanie historycznie niskich stóp procentowych w dającej się przewidzieć przyszłości.

  • EBC w czwartek nie zdecyduje się zmieniać stóp procentowych, jednak może zakomunikować chęć poszerzenia programów w ramach luzowania ilościowego
  • Tymczasem najnowsze badanie wśród ekonomistów przeprowadzone przez Bloomberga wykazało, że EBC  w najbliższych miesiącach jeszcze bardziej zwiększy program skupu obligacji
  • Kurs euro osiąga w stosunku do dolara (EUR/USD) najwyższe poziomy od marca bieżącego roku

Do grudnia EBC zwiększy swój program skupu obligacji – badanie Bloomberga

Ponad połowa respondentów ankiety Bloomberga przewiduje wzrost i przedłużenie dotychczasowego programu zakupów pandemicznych EBC o wartości 1,35 biliona euro (1,5 bln USD) do grudnia o przynajmniej 500 miliardów euro. Wśród najważniejszych wskazań znalazły się również:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Rada Prezesów nie zmieni swojej polityki na najbliższym posiedzeniu;
  • Oczekiwania, że ​​EBC będzie musiał zrobić więcej, podkreślają niezwykłą niepewność związaną z wyjściem z kryzysu w strefie euro;
  • Ekonomiści w ankiecie prognozują, że EBC wstrzyma zakupy pandemiczne do końca 2021 r.;
  • EBC przekaże bankom kolejne 240 miliardów pożyczek długoterminowych;
  • Gorsza niż oczekiwano recesja w strefie euro jest nadal jednym z głównych problemów decydentów.

EBC: Nie oczekujemy żadnych zmian w kwestii skupu ani stóp w najbliższej przyszłości – Rabobank

Christine Lagarde, szefowa EBC

Nie spodziewamy się większych zmian w polityce w tym tygodniu, ponieważ EBC czeka na więcej danych na temat perspektyw gospodarczych, rozwoju sytuacji na froncie fiskalnym, a także wpływu dotychczasowych środków – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów, aby nie budzić wątpliwości, prezes Lagarde może ponownie podkreślić, że możliwe jest wdrożenie pełnego programu pandemicznego PEPP.

Oczekujemy utrzymania niskich stóp procentowych w dającej się przewidzieć przyszłości. To powiedziawszy, wciąż widzimy ryzyko przesunięte w kierunku obniżki stóp procentowych, chociaż wcześniejsza bezczynność udowodniła, że ​​obawa o negatywne skutki jest bardzo wysoka – dodano.

Uważamy, że program PEPP jest głównym instrumentem w walce ze spowolnieniem. Jeżeli konieczne będzie dalsze łagodzenie dostrzegamy ryzyko związane ze zwiększoną liczbą zakupów przez EBC – zauważono w raporcie Rabobanku.

EBC utrzyma stopy bez zmian – UOB

Ekonomista z Grupy UOB Lee Sue Ann nie oczekuje, aby EBC zmodyfikował swoją dotychczasową politykę pieniężną podczas spotkania w tym tygodniu.

Na czerwcowym posiedzeniu EBC postanowił dodać kolejne 600 miliardów euro do swojego planu ratunkowego COVID-19 o wartości 750 miliardów euro, podnosząc całkowity pakiet bodźców do zadziwiającego poziomu 1,5 miliarda euro – wskazano w raporcie.

Chociaż nie wykluczamy możliwości dalszego stymulowania polityki pieniężnej w przyszłości, najnowsze środki ogłoszone przez EBC powinny osłabić wszelkie rozmowy lub obawy (na razie) dotyczące tego, czy EBC jest gotów odgrywać rolę pożyczkodawcy ostatniej szansy dla strefy euro – podsumowano.

Kurs euro: Czego można oczekiwać po spotkaniu EBC w czwartek i Rady UE w piątek?

Citi omawia oczekiwania na posiedzenie EBC w czwartek i Rady UE w piątek.

Na czwartkowym posiedzeniu EBC oczekujemy, że prezydent Lagarde pozostanie na dotychczasowym kursie, bez większych gołębich lub jastrzębich zmian w komunikacji z inwestorami – zauważa Citi.

Oczekujemy, że piątkowa Rada UE osiągnie szerokie porozumienie w sprawie unijnego funduszu naprawczego. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że negocjacje nie zostaną zakończone, co byłoby jedynie krótkoterminowym rozczarowaniem, ponieważ ostateczne porozumienie jest bardzo prawdopodobne. W związku z tym w kolejnych tygodniach nadal oczekujemy wzrostu pary EURUSD – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here