Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wzrośnie po posiedzeniu EBC i danych o inflacji z USA, uważa INGAni majowy wskaźnik CPI w USA, ani czerwcowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie powinny odwrócić obecnego, niedźwiedziego otoczenia kursu dolara. Według analityków ING, ceny w USA powinny uwypuklić ujemną realną stopę procentową, z którą boryka się dolar, podczas gdy EBC prawdopodobnie nie stanie się bardziej gołębi. Bilans ryzyka przemawia za wzrostem EUR/USD, biorąc pod uwagę już bardzo ostrożne oczekiwania rynkowe przed posiedzeniem EBC.

Kurs dolara: CPI z USA podkreśli kanał ujemnej stopy realnej

Cała uwaga skupi się dziś na majowym raporcie CPI z USA. ING zakłada, że ceny podstawowe i bazowe wzrosną odpowiednio o 4,8% i 3,3%. Chociaż powinien to być szczytowy poziom cen w USA, inflacja powinna pozostać na wysokim poziomie i powyżej celu przez cały rok.

Te artykuły również Cię zainteresują
W sytuacji, gdy Fed nie spieszy się z odpowiedzią w zakresie polityki monetarnej (ostatni rynek pracy w USA dostarcza dodatkowego usprawiedliwienia dla tego ostrożnego stanowiska), rosnąca presja cenowa w USA powinna nadal oddziaływać na USD poprzez głęboko ujemne stopy realne w USA.

– W istocie oczekujemy, że rynek walutowy będzie interpretował rosnące amerykańskie CPI poprzez pogarszający się kanał stóp realnych w USA, a nie poprzez oczekiwania zacieśnienia polityki monetarnej. To z kolei powinno nadal ciążyć na kursie dolara, utrzymywać środowisko miękkiego dolara i sprzyjać carry – twierdzi Chris Turner z ING.

Kurs euro: Na razie bez fajerwerków

Cała uwaga skupiona jest na dzisiejszym posiedzeniu EBC. ING twierdzi, że EBC uniknie rozmów na temat taperingu, ale biorąc pod uwagę, że zostało to już zakomunikowane przez urzędników, nie powinno stać się zaskoczeniem dla rynków i z kolei powinno mieć ograniczony wpływ na EUR.

Biorąc pod uwagę oczekiwania co do braku zmiany wytycznych w sprawie skupu aktywów, bilans ryzyk jest nieznacznie przechylony w stronę wyższego EUR, gdyby konferencja prasowa nie powtórzyła wystarczająco mocno komunikatu o wstrzymaniu taperingu lub gdyby doszło do pewnych błędów w komunikacji.

– Choć nie jest to nasz scenariusz bazowy, prawdopodobieństwo takiego wyniku jest naszym zdaniem wyższe niż prawdopodobieństwo jeszcze bardziej gołębiego komunikatu wobec obecnych, już ostrożnych oczekiwań rynkowych. W związku z tym bilans ryzyk skłania się ku nieznacznemu wzrostowi EUR/USD, nawet jeśli nasz bazowy scenariusz zakłada, że EUR/USD po posiedzeniu pozostanie bez większych zmian – dodaje Turner.

Przebieg posiedzenia EBC i jego wpływ na EUR/USD według ING. Źródło: ING

Kurs funta: Spotkanie Johnson-Biden umiarkowanie pozytywne dla funta szterlinga

Premier Johnson spotyka się dziś z prezydentem Bidenem, przed szczytem G7. Wiadomość, że prezydent Biden będzie naciskał na Wielką Brytanię, by ta podtrzymała porozumienie wielkopiątkowe (po ostatnich obawach, że Wielka Brytania może jednostronnie zawiesić część protokołu z Irlandii Północnej), powinna być nieznacznie pozytywna dla GBP, gdyż zmniejsza szanse na dalszą eskalację napięć handlowych między Wielką Brytanią a UE.

invest

Kurs GBP/USD będzie przede wszystkim napędzany przez reakcję rynku na majowy wskaźnik CPI w USA i czerwcowe posiedzenie EBC.

CZK: Wysoka presja cenowa umacnia argumenty za podwyżkami stóp

Majowy odczyt CPI w Czechach powinien utrzymać się na wysokim poziomie około 3%. Przy inflacji powyżej celu (i mającej pozostać na tym poziomie przez resztę roku) oraz nabierającym tempa ożywieniu gospodarczym w kraju, rozpoczęcie przedłużającego się cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez NBC wydaje się być tylko kwestią czasu.

– Obecnie widzimy 50:50 szans na podwyżkę stóp NBC w czerwcu. Niemniej jednak, z rynkiem już wyceniającym zacieśnienie stóp o 150 pb do końca 2022 r. i spekulacyjnym pozycjonowaniem CZK w jedną stronę (po długiej stronie), jakikolwiek dalszy spadek EUR/CZK powinien być ograniczony i stopniowy. W istocie, EUR/CZK ma trudności z uporczywym przełamaniem poziomu 25,40 w ciągu ostatnich miesięcy. Taktycznie, preferujemy HUF i PLN w stosunku do CZK – podsumowuje ING.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs oncoarendi | biomed kurs | 11bit akcje | newconnect | kurs kruk | wp kurs | cdprojekt kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro (EUR/USD) poniżej 1,2170, co może być sygnałem do podążania w stronę 1,2130
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) czeka na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here