Naga MarketsKurs EUR/USD wzrośnie nawet do 1,25, twierdzą analitycy ANZW zeszłym tygodniu euro odnotowało spadki, jednak wiele wskazuje na to, że najbliższe miesiące mogą przynieść mu umocnienie. Jak przekonują eksperci, wszystko ma wydarzyć się za sprawą niepewnej wygranej Partii Demokratycznej i złej kondycji amerykańskiej gospodarki.

  • Jednoznaczny rezultat wyborów w USA może ustabilizować dolara.
  • Eksperci spodziewają się, że EBC będzie kontynuować luzowanie ilościowe. 
  • Według ANZ, interwencje werbalne nie powstrzymają wzrostów euro.

Wybory już we wtorek

Wielu komentatorów od lat zwiastowało rychły upadek wspólnej waluty. Czas pokazał jednak, że europejscy decydenci radzą sobie dobrze z przechodzeniem przez różnego rodzaju kryzysy i spory. Ostatnie miesiące zdecydowanie stoją pod znakiem aprecjacji euro, a według analityków Capital kluczowym dla przyszłej wartości waluty będzie wynik wyborów w USA.

Zdaniem ekspertów, jeżeli wynik głosowania będzie dawał jedynie niewielką przewagę jednemu z kandydatów to bardzo możliwe, że dojdzie do jego podważenia. Impas trwający do czasu wyjaśnienia sporu przez sąd może doprowadzić do olbrzymiej zmienności dolara. W przypadku jasnego rezultatu wyborów może dojść jednak do ustabilizowania kursu dolara, a co za tym idzie do utrudnienia aprecjacji euro.

Zobacz również: Spotify poniżej oczekiwań analityków. Akcje spadają o 6% przed otwarciem

Zwycięstwo Joe Bidena będzie oznaczało prawdopodobnie dużą pomoc amerykańskiej gospodarce. Ożywienie w USA jest zagrożone przez drugą falę pandemii, co może wymusić na władzach szersze działania. Kolejne programy fiskalne osłabią dolara, ale nie można zapominać, że także Europejski Bank Centralny planuje rozszerzenie interwencji.

Euro zmierzy się z polityką EBC

Istnieje ryzyko osłabienia ożywienia gospodarczego w strefie euro. Nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków COVID-19, a rządy ponownie wprowadzają środki ograniczające, w tym nocną godzinę policyjną. Środki te stanowią wiatr w żagle dla sektora usług i zwiększają presję deflacyjną.

Oczekujemy, że EBC ponownie złagodzi politykę, prawdopodobnie za pośrednictwem QE, gdy spotka się w grudniu. Ujemna inflacja sprawia jednak, że rentowność obligacji strefy euro utrzymuje się na wysokim poziomie w porównaniu z amerykańskimi odpowiednikami, co zwiększa siłę euro. Interwencja werbalna może spowolnić wzrost euro, ale nie odwróci go. – oceniają eksperci ANZ

Według ekspertów banku, przez najbliższe tygodnie kurs EUR/USD wzrośnie i będzie utrzymywał się w przedziale 1,20 – 1,25.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 7 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here