Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wzrósł do poziomu 1,2180 - komentarz CMC MarketsEuropejskie rynki giełdowe odnotowały wczoraj spore straty, a największy spadek można było zauważyć na Stoxx600, z powodu ogólnej słabości i zamykania przez inwestorów długich pozycji po rekordach z zeszłego tygodnia. Rynki azjatyckie kontynuowały wczorajsze spadki, wydaje się, że ta słabość przełoży się również na dzisiejsze otwarcie w Europie.

Kurs euro rośnie, PKB z Wielkiej Brytanii i CPI z USA w centrum uwagi

FTSE100 był wczoraj silnie spadkowy i może się otworzyć poniżej minimów z zeszłego tygodnia. Z wielu przyczyn wczorajszej słabości na rynkach, główną była obawa, że niedawny wzrost cen surowców może spowodować ostrzejszą inflację w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Obawy te zostały spotęgowane przez wczorajsze dane o cenach produkcji przemysłowej w Chinach, które wzrosły w marcu o 6,8%, co oznacza wzrost o ponad 7% od końca ubiegłego roku. Był to najwyższy poziom od listopada 2017 r. Rynki amerykańskie zakończyły dzień na znacznie niższych poziomach, z czego Dow odnotował największy jednodniowy spadek od lutego. Nasdaq, który początkowo doprowadził rynki do spadków, zdołał odrobić prawie wszystkie straty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaje się, że opinie decydentów amerykańskich na temat ryzyka związanego z rosnącymi cenami są podzielone, przy czym oczekuje się, że uwaga skupi się na dzisiejszym odczycie CPI USA z kwietnia. Wcześniej mamy dane o PKB Wielkiej Brytanii za I kwartał, które jako pierwsze pokażą, jakie straty w brytyjskiej gospodarce wyrządził lockdown nałożony w styczniu. Na początku roku istniała realna obawa, że spadek gospodarczy osiągnie wielkość około -4%, biorąc pod uwagę, że przewidywano trwanie lockdownu przez cały I kwartał. Bank Anglii spodziewał się znacznego spadku w swoim raporcie o inflacji w lutym, ale miesięczny wskaźnik PKB za styczeń pokazał spadek tylko -2,9%, który dodatkowo został skorygowany do -2,2%. W miarę upływu tygodni szybko stało się jasne, że PKB Wielkiej Brytanii w I kw. prawdopodobnie będzie daleko od przewidywanego.

Wraz z poprawą aktywności gospodarczej widoczną w miesięcznych danych PMI powrócił optymizm, pomagający odrobić straty w gospodarce. W lutym miesięczne dane o PKB wzrosły o 0,4%, dając perspektywę na pozytywny marzec. Przedsiębiorstwa ponownie zaczęły gromadzić zapasy w ramach przygotowań do otwarcia gospodarczego w II kwartale. Chociaż dzisiejsze dane prawdopodobnie będą lepsze od zakładanych w styczniu, nie będą one w stanie ukryć zmniejszenia aktywności w wymianie handlowej. Zarówno na import, jak i eksport wpłynęły zakłócenia w transakcji handlowych i opóźnienia w łańcuchu dostaw. Oczekuje się gwałtownych spadków na poziomie około -7%. Jednocześnie oczekuje się, że miesięczne dane o PKB w marcu wzrosną o 1,5%. Jednym z najsilniejszych sektorów brytyjskiej gospodarki w ciągu ostatnich kilku miesięcy był sektor produkcyjny, który radził sobie całkiem nieźle po spadku, jaki widzieliśmy w lutym zeszłego roku. Sektor pozostał otwarty pomimo wszystkich ograniczeń i szkoda, że stanowi tak małą część gospodarki Wielkiej Brytanii.

Od zakończenia pierwszego lockdownu rósł konsekwentnie co miesiąc, po odnotowaniu spadków na poziomie -4,6% w marcu i -24,4% w kwietniu 2020 r. Ten trend nieprzerwanych pozytywnych odczytów zachwiał się w styczniu wraz z zakłóceniami w handlu z powodu Brexitu, a także spowolnieniem aktywności gospodarczej, produkcja przemysłowa spowolniła o 1,5%. Od tego czasu obserwujemy dalszy wzrost aktywności gospodarczej, który wyniósł 1,3% w lutym, ponieważ firmy planowały uzupełnienie zapasów w oczekiwaniu na ponowne otwarcie gospodarki pod koniec kwartału. Wygląda na to, że trend ten utrzyma się w dzisiejszych marcowych danych, przy oczekiwanym wzroście o 1% w produkcji przemysłowej.

Oczekuje się, że wszystkie oczy będą skierowane na dzisiejsze popołudniowe dane o CPI z USA za marzec, biorąc pod uwagę wczorajszy gwałtowny wzrost cen produkcji fabrycznej w Chinach oraz gwałtowny wzrost oczekiwań inflacyjnych w USA w ciągu ostatnich kilku dni. Chociaż ważne jest, aby zrozumieć powody, dla których rynki są zaniepokojone gwałtownym wzrostem oczekiwań inflacyjnych, trudno jest zrozumieć, w jaki sposób dzisiejsze wskaźniki CPI w USA mają przekształcić te obawy w cokolwiek znaczącego. Spodziewamy się dużego skoku CPI w kwietniu z 2,6% do 3,6%.

Po wyłączeniu żywności i energii zmiana CPI ma wynieść 2,3% z 1,6% w marcu. Skok o takiej wielkości nie powinien zaskoczyć nikogo, kto ma podstawową wiedzę na temat efektów bazowych. Rezerwa Federalna chce, żebyśmy wierzyli, że dzisiejszy ruch w górę prawdopodobnie będzie przejściowy. Niestety, nie dowiemy się czy urzędnicy mają rację przez kolejne 2-3 miesiące, co oznacza, że możemy spodziewać się dalszych zawirowań na światowych rynkach akcji, dopóki sytuacja nie stanie się jaśniejsza.

EURUSD –  wzrósł do poziomu 1,2180, otwierając perspektywę ruchu w kierunku tegorocznego szczytu na poziomie 1,2305. Wsparcie pojawia się teraz w okolicach 1,2080, spadek poniżej 1,2070 będzie sygnalizował ruch z powrotem w kierunku 1,2020.

invest

GBPUSD –  wyjście powyżej 1,4020, daje szansę na wzrost do szczytów z 2018 r. na wartości 1,4375. Obszar 1,4020 staje się kluczowym wsparciem dla tego ruchu wzrostowego, spadek poniżej 1,4000 przemawia za powrotem do 1,3920.

EURGBP – niepowodzenie w pokonaniu strefy 0,8730 spowodowało, że para EURGBP spadła poniżej 50-dniowego MA i 0,8620. Nastawienie na rynku pozostaje na ruch w kierunku 0,8580, dalsze spadki mogą spowodować powrót do kwietniowych minimów na poziomie 0,8478.

USDJPY – pod presją, ale wciąż utrzymuje się powyżej linii trendu ze styczniowych minimów. Najbliższe wsparcie jest w okolicach 108,15, dopiero spadek poniżej 108,00 daje szansę na ruch w kierunku 106,80.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 40 punktów niżej, na poziomie 6908.

DAX – oczekuje się otwarcia 109 punktów niżej, na poziomie 15010.

CAC40 – możliwe otwarcie 50 punktów niżej, na poziomie 6217.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX wskazuje na utrzymujące się niezdecydowanie, z kolejnym dniem staje się ona wyraźniejsze: po stronie ilości, jednopunktowy wzrost dla pozycji długich sprawił, że zrównały się one z pozycjami krótkimi. W kategorii Wartość Pozycji nieznacznie dominują byki: transakcje Kup wynoszą 55% (wzrost o pięć punkty od ostatniej sesji).

UK 100 – Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z brytyjskim indeksem FTSE1000, w większości oczekują wzrostów. Pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Kup wyniosły 80% (bez zmian). Po stronie wartości transakcji dominacja pozycji długich jest jeszcze większa i wynosi 90%. W tym przypadku odnotowano spadek o jeden punkt procentowy.

Złoto – w dalszym ciągu przeważająca część Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o ten walor, oczekuje umacniania się złota: ilościowo pozycje Kup stanowią teraz 76% (punkt w górę od ostatniej sesji), a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje długie dominują w 60% (wzrost o dwa punkty).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw biomed lublin | mercator cena akcji | pkn orlen cena akcji | ropa brent notowania | kurs biomed lublin |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here