Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wyżej, ale 1,2176 pozostaje niepokonaneWydarzeniem czwartkowej sesji było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Show nie skradli Norges Bank i Bank Turcji – komunikaty tych instytucji poznaliśmy wcześniej. Zarówno Norwedzy i Turcy nie zdecydowali się na zmiany, ale mimo tego ich waluty zyskały.

Kurs euro i S&P 500 na wykresach technicznych

Wsparciem dla NOK jest lepszy sentyment na globalnych rynkach, a w przypadku TRY rynek nie rezygnuje z oczekiwań kolejnych podwyżek stóp w przyszłości – zresztą i tak obecny poziom głównej stopy na poziomie 17,00 proc. jest dość satysfakcjonujący dla spekulacji opartych o tzw. carry-trade, czyli strategii opartej o korzyści z różnicy w poziomie stóp procentowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ale wróćmy do EBC. Komunikat niczym nie zaskoczył, bo za bardzo nie mógł – dopiero co, czyli w grudniu Rada Prezesów zakomunikowała przecież zmiany w programie skupu aktywów. Kluczem były zatem niuanse związane z konferencją prasową szefowej tej instytucji. Christine Lagarde nie wybrzmiała jednak nazbyt pesymistycznie, jak można było się obawiać. Wprawdzie ryzyka dla wzrostu gospodarczego nadal wypadają po negatywnej stronie (co jest naturalne w obecnej sytuacji utrzymującej się pandemii), to jednak EBC zwraca uwagę, że niekorzystne czynniki dla gospodarki są mniej wyraźne. I to jest sugestia, że EBC nie widzi potrzeby podejmowania dodatkowych działań w najbliższych miesiącach, co można odbierać pozytywnie dla euro. Zwłaszcza, że decydenci w banku centralnym nie dostrzegają problemów, co do poziomu kursu walutowego. Podobnie jak w grudniu padło sformułowanie, że temat ten jest monitorowany. Trudno uznać je za jakąś próbę interwencji walutowej.

Wykres dzienny EURUSD

Na wykresie EURUSD mieliśmy dzisiaj podejście pod kluczową strefę oporu 1,2172-1,2176, ale nie została ona naruszona. Można to wiązać z nieznaczną korektą na Wall Street, jaka miała miejsce po otwarciu rynku kasowego. Doprowadziła ona do chwilowego odbicia na parach dolarowych. Prawdopodobieństwo wybicia 1,2176 jest jednak większe, niż powrotu poniżej 1,21. Determinantem w najbliższych godzinach pozostanie wspomniane zachowanie się Wall Street.

Wykres dzienny S&P 500


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here