Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wyłamuje kanał spadkowy. Po EBC notowania nad 1,21Na dzisiejszym posiedzeniu Europejski Bank Centralny nie zaskoczył rynków cięciem stóp procentowych, co było powszechnie oczekiwane. W zamian za to zwiększył program skupu aktywów o 500 mld EUR i wydłużył czas jego trwania o jeden kwartał (do końca 2022 r.), oraz zapowiedział modyfikacje programu taniego finansowania dla banków (TLTRO) w postaci planów przeprowadzenia kolejnych aukcji, oraz wydłużenia go do czerwca 2022 r.

Kurs euro wyłamał górę kanał spadkowy

Opublikowane zostały też nowe projekcje makro – w skrócie mamy lekką modyfikację w górę prognoz PKB przy utrzymaniu zbliżonej ścieżki inflacji. To w zasadzie wyklucza potrzebę kolejnych, pilnych działań EBC w kolejnych miesiącach, chociaż tego typu deklaracje padły podczas konferencji prasowej. Jednocześnie zabrakło dzisiaj bardziej wyrazistych sformułowań dotyczących ostatnich zwyżek euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie znalazły się one w oficjalnym komunikacie, a podczas konferencji prasowej Christine Lagarde ograniczyła się jedynie do stwierdzenia, że kurs walutowy jest uważnie monitorowany, czego nie można uznać za żadną formę werbalnej interwencji walutowej. Być może zostanie to dopracowane w wypowiedziach innych członków EBC za kilka dni, ale na dzisiaj wcześniejsza presja z EUR została zdjęta.

Efekt to próba wyłamania EURUSD górą z widocznej formacji kanału spadkowego (flagi) i tym samym oddalenie prawdopodobieństwa spadku do 1,1950-1,2000. Na szerokim rynku dolar jest znów słaby, chociaż wiele będzie zależeć od dalszego rozwoju wypadków na Wall Street. Tutaj teoretycznie istotnym tematem są prace nad pakietem fiskalnym w Kongresie, ale nie zapominajmy o poniedziałkowym głosowaniu Kolegium Elektorów (wspomniałem o tym w komentarzu Okiem Analityka).

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny FUS500

Kontrakt CFD na futures S&P500 walczy o powrót ponad 3667 pkt. (dawny opór bazujący na szczycie z listopada).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here