Naga MarketsBanknoty euro oraz dolaryOd początku tygodnia wycena polskiej waluty konsoliduje w relatywnie ograniczonym zakresie. W poniedziałek widoczna była próba rozegrania korekty ostatniego umocnienia złotego – ponownie jednak dla realizacji takiego scenariusza nie sprzyjał rynek bazowy.

Kluczową kwestią dla wyceny PLN pozostają nastroje na eurodolarze, a dokładnie relacja USD vs waluty EM. Główna para walutowa w maju kwotowana była po 1,08 USD tymczasem w minionym tygodniu testowaliśmy okolice 1,19 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tak znaczący odwrót od dolara „popchnął” kapitał w kierunku szukania rentowności (także na walutach CEE/EM), spychając na dalszy plan czynniki lokalne . W szerszym ujęciu wydaje się iż rynek „dojrzał” do korekty ostatniej słabości USD.

Fundamentalnie zaczynają się pojawiać również spekulacje, iż do kursu euro może odnieść się Europejski Bank Centralny. Krajowe próby sygnalizowana (przez RPP) faktu, iż mocniejszy PLN ogranicza potencjał ożywienia nie przyniosły jednak istotniejszej reakcji.

Prezes NBP sugerował jednak ostatnio iż pozostaje jeszcze przestrzeń do działań w ramach polityki monetarnej. Globalnie otrzymaliśmy optymistyczne wskazania makro w postaci przemysłowych PMI. Z drugiej strony rynek negatywnie reaguje na powolne prace nad kolejnymi pakietami stymulacyjnymi ze strony amerykańskiego rządu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here