Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) w górę przez EBC i dane z USA? Komentuje D. JonesRynek w bieżącym tygodniu czeka na szereg ciekawych danych: informacje o amerykańskiej inflacji, czy też decyzje monetarne Banku Kanady oraz Europejskiego Banku Centralnego. Czy czwartkowa decyzja oficjeli EBC zaskoczy uczestników rynku i czy ponownie bankierzy zdecydują na cięcie stóp procentowych? Przed czwartkowym posiedzeniem kurs euro (EUR/USD) próbuje pogłębiać miesięczne maksima, czy jednak pokona ostatecznie poziom 1,14? Na pytania te w rozmowie z Comparic24.tv odpowiadał David Jones, główny strateg Capital.com.

  • Czwartkowe posiedzenie EBC w sprawie stóp procentowych jest jednym z najważniejszych wydarzeń bieżącego tygodnia i może mieć silniejszy wpływ na euro
  • David Jones jest zdania, podobnie jak inny analitycy, że w okresie wakacyjnym Christine Lagarde wstrzyma się od ważniejszych decyzji związanych z polityką monetarną
  • Rynek we wtorek rano poznał dane dot. brytyjskiego PKB, które osuwało się silniej od prognoz. Funt traci jednak tylko nieznacznie

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro czeka na EBC. Czy wakacje przyniosą przestój w dynamicznych działaniach?

Jak zauważa David Jones, większość dużych banków centralnych na początku pandemii koronawirusa działała relatywnie szybko, mocno luzując swoją dotychczasową politykę pieniężną i wprowadzając nowe programy oraz pakiety pomocowe. W związku z tym mogą chcieć obecnie wrzucić chwilowy hamulec i spojrzeć, jak sytuacja rozwinie się w przyszłości, szczególnie, że historycznie w okresie wakacyjnym rynek rzadko jest świadkiem ważnych decyzji z zakresu polityki monetarnej.

W przypadku EBC nie spodziewałbym się zmian stóp procentowych, ponieważ zejście poniżej ujemnego poziomu mogłoby wysłać rynkom zły sygnał. Istnieje jednak szansa pojawienia się nowych instrukcji wyprzedzających dotyczących dalszego stymulowania gospodarki. Jako, że gospodarki ponownie się otwierają, to logicznym krokiem wydaje się wstrzymanie z poważniejszymi działaniami ze strony Christine Lagarde – komentował David Jones.

Capitalcom

W czwartek rynek pozna również dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych oraz cotygodniowe informacje o ilości zadeklarowanych nowych bezrobotnych. Czy taka mieszanka informacji makroekonomicznych może spowodować, że eurodolar wybije poziom 1,1370-1,1400 i pokona obowiązująca w ostatnim czasie konsolidację? Według Davida Jonesa dane będą pilnie śledzone przez rynek i nie można wykluczyć wzmożonej zmienności.

Jeżeli wartość odczytu będzie silna, wtedy może to położyć pewną presją na dolarze amerykańskim, gdy rynek otrzyma oznaki szybszego odbicia gospodarczego niż zakładano. Spowoduje to, że bardziej ryzykowne aktywa takie jak euro ponownie staną się bardziej atrakcyjne. Nie możemy jednak zapominać również o wtorkowych danych inflacyjnych – podsumowywał David Jones.

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA CAPITAL.COMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here