Naga Markets

Kurs euro (EUR/USD) w dół, w poniedziałek, traci na tym również polski złotyPoniedziałek przynosi nieznaczne osłabienie złotego, które jest bardziej wyraźne w relacji z USD za sprawą zniżkującego EURUSD. Od piątkowych maksimów notowania tej pary walutowej spadły już o ponad 50 pipsów. To przesunęło nam USDPLN w okolice 3,7450. Z kolei EURPLN wahał się wokół 4,54. Gorszy sentyment widać było też na globalnych rynkach akcji, oraz na warszawskim parkiecie. Rynek nie zareagował zbytnio na lepsze odczyty grudniowej produkcji przemysłowej z Polski. Kluczowa publikacja dotycząca szacunków PKB za ubiegły rok jest dopiero przed nami – dane poznamy w najbliższy piątek.

Kurs euro (EUR/USD) zjechał poniżej 1,2130

Po południu notowania EURUSD zeszły poniżej 1,2130 i jak na razie nie zdołały się zbytnio podnieść pomimo widocznej próby odbicia na Wall Street. S&P500 wrócił w okolice 3850 pkt. i to pomimo faktu, że firma Moderna podała, że jej szczepionka daje znacznie mniejszą reakcję immunologiczną w przypadku nowych mutacji COVID, zwłaszcza tej z RPA. To zdaniem władz tej spółki skłania do podjęcia prac nad nowym programem klinicznym mającym zwiększyć skuteczność szczepionki. Jednocześnie firma Merck poinformowała o porzuceniu prac nad własną szczepionką.Informacje z Moderny teoretycznie nie są złe (szczepionka dalej działa), ale niebezpiecznie podbijają ryzyko scenariusza o którym pisałem rano – w pewnym momencie dalsze mutacje koronawirusa i ich szerzenie się mogą sprawić, że szczepionka stanie się mało skuteczna. Już teraz może to skłaniać decydentów do większej ostrożności w kwestii odmrażania gospodarek, co może negatywnie odbijać sie na perspektywie globalnego ożywienia w dalszej części 2021 r.

W przypadku euro wpływ mają słabsze dane z Niemiec (indeks Ifo spadł do najniższego poziomu od pół roku), oraz ryzyko wydłużenia się kryzysu politycznego we Włoszech. Jeżeli EURUSD nie powróci ponad 1,2130, to wzrośnie ryzyko testowania okolic dołka przy 1,2052. Prawdopodobieństwo negatywnego scenariusza dla EURUSD będzie jednak większe w sytuacji, jeżeli podobne wskazania pojawią się dla FUS500.

W przypadku instrumentu opartego o indeks S&P500 uwagę zwraca bliskość ostatnich szczytów w strefie 3852-59 pkt. Wsparcie to okolice 3818-20 pkt. bazujące na maksimum z 8 i 11 stycznia.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here