Naga Markets

Kurs euro (EUR/USD) w dół: EBC pozwoli inflacji przestrzelić 2%?Strefa euro od kilku miesięcy zmaga się z silnym trendem deflacyjnym, który nie został zatrzymany pomimo stymulacji rynku. Decydenci Europejskiego Banku Centralnego zebrali się w środę, aby przedyskutować jakie kroki podejmie instytucja w dobie kryzysu. Pod uwagę brano kupno większej ilości zielonych obligacji, pasywne obserwowanie rozwoju wydarzeń lub przestrzelenie celu inflacyjnego ustawionego tuż pod poziomem 2%

  • Francois Villeroy de Galhau chce, aby EBC pozwoiło na swobodny wzrost inflacji.
  • EBC może faworyzować “zielone” aktywa podczas realizacji PEPP.
  • ING prognozuje, że kurs EUR/USD osiągnie w czwartek 1,1750.

Przyspieszająca deflacja

Przez ostatnie 10 lat inflacja w strefie euro pozostawała zdecydowanie poniżej celu inflacyjnego EBC. Pandemia koronawirusa doprowadziła jednak do gwałtownego spadku inflacji, która w Niemczech osiągnęła we wrześniu -0,2%.Decydenci dali do zrozumienia, że zdają sobie sprawę , że nie mają wpływu na wszystkie czynniki kształtujące inflację. Jak podaje Reuters, gubernator Banku Francji Francois Villeroy de Galhau zaproponował, aby pozwolić inflacji swobodnie rosnąć, a tym samym zwiększyć oczekiwania co do wzrostu cen.

Zobacz również: Funt (GBP) pożegnał się ze środowymi zyskami. Negocjacje nadal w martwym punkcie

Członek zarządu EBC Yves Mersch stwierdził, że jego zdaniem cel inflacyjny nie potrzebuje zmian. Ekonomista zwrócił również uwagę, że wiele starych modeli ekonomicznych jest w obecnych czasach nieaktualne i nie powinno opierać się na nich decyzji o polityce monetarnej.

– Nie możemy dalej uganiać się za duchami, które już nie istnieją – powiedział Mersch.

Kurs euro (EUR/USD) traci przez silnego dolara

Podczas dyskusji pojawił się także temat nadzwyczajnych zakupów, które mają doprowadzić do utrzymania dobrej kondycji rynku. Prezes EBC Christine Lagard uważa, że przy wyborze aktywów powinno faworyzować się tzw. zielone obligacje.

Zmiany klimatu dotyczą wielu aspektów polityki pieniężnej, w tym inflacji, wzrostu gospodarczego, stóp procentowych i kanałów transmisji naszych instrumentów. – powiedział Robert Holzmann, gubernator Banku Centralnego Austrii.

XTB

Podczas czwartkowej sesji euro traci w stosunku do dolara 0,27%, a kurs EUR/USD oscyluje w okolicach 1,1716. Analitycy ING spodziewają się jednak, że kurs powróci w ciągu dnia do poziomu 1,1750.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here