Naga Markets
Kurs euro (EUR/USD) testuje 1,20 USD i traci po wypowiedziach EBC
Author: MPD01605, Creative Commons License

Zła sytuacja amerykańskiej gospodarki, silna stymulacja rynku przez Rezerwę Federalną, a także duża liczba zarażonych COVID-19 osłabiają wartość dolara w ostatnich miesiącach. Na problemach amerykańskiej waluty zyskuje EUR/USD, które we wtorek przekroczyło próg 1,20, aby następnie silnie spaść po wypowiedzi urzędnika Europejskiego Banku Centralnego.

  • Euro osiągnęło we wtorek najwyższy poziom od maja 2018 roku.
  • Philip Lane uważa, że EUR/USD jest obecnie przeszacowane.
  • ING uważa, że korekta nie przekroczy 1,1850.

Zbyt silne euro ciągnie inflację w dół

We wtorek popołudniu euro udało się osiągnąć wartość 1,2011 dolara, czyli najwyższy wynik od maja 2018 roku. Para zakończyła jednak dzień tracąc 0,19% i pozostała na poziomie 1,1916.Powodem cofnięcia z ponad dwuletniego maksimum była wypowiedź Philipa Lane’a, członka zarządu EBC, który powiedział, że kurs euro jest ważny dla polityki monetarnej banku centralnego wspólnoty.

Uwagi Lane’a stanowią pierwszy realny impuls z Europejskiego Banku Centralnego w sprawie aprecjacji kursu walutowego. Rynek jest bardzo, bardzo długi na euro. Możemy przygotować się do testu na poziomie 1,1750 dolara. – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Shaun Osborne, główny strateg walutowy w Scotiabanku.

Zobacz również: JPMorgan: Inwestorzy powinni przygotować się na zwycięstwo Donalda Trumpa

Wspólna waluta zyskała od swojego marcowego minimum na poziomie 1,0636 już 12%. Zbyt silne euro może martwić decydentów EBC, ponieważ doprowadzi do dalszego osłabienia inflacji, która spadła w Niemczech, najsilniejszej gospodarce UE, poniżej zera.

EBC komentuje i osłabia kurs EUR/USD

Mamy uprawnienia w zakresie inflacji i zależy nam na ogólnych wynikach gospodarki europejskiej. W ostatnich tygodniach mieliśmy do pewnego stopnia do czynienia z przeszacowaniem kursu wymiany euro do dolara. – powiedział Lane.

Analitycy ING sądzą, że poziom 1,20 może być obecnie nie do przejścia dla EUR/USD, a komentarz Philipa Lane’a mógł być próbą werbalnej interwencji.

NED

Sugestia Lane’a służy jako przypomnienie, że kwestia silnego euro zostanie poruszona na konferencji EBC 10 września. Zatem 1.20 może okazać się tymczasowym ograniczeniem dla euro. Niemniej jednak, wczorajsze pozytywne wyniki PMI na całym świecie to dobra wiadomość dla euro i pomimo ekstremalnie długiego pozycjonowania, 1.1850 może okazać się granicą obecnej korekty. – napisali analitycy banku

We wtorek EUR/USD traci 0,39%, a za euro należy zapłacić 1,1871 dolara.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here