Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) testuje 1,18 USD pierwszy raz od 2 tyg.
Christine Lagarde, EBC

Nowe uderzenie pandemii wymusiło zdecydowane działania ze strony rządów. Kolejne państwa decydują się na wprowadzenie stanów nadzwyczajnych, a także restrykcji w przekraczaniu granic. Takie działania budzą obawy prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która ostrzega przed ponownym spowolnieniem gospodarek.

  • Prezes EBC ocenia, że nowe zakażenia mogą powstrzymać ożywienie w kształcie litery V.
  • Hiszpania objęła kwarantanną cały stołeczny region.
  • Lagarde podkreśla, że rządy powinny współpracować z EBC.

Ograniczenia wracają do życia Europejczyków

W trakcie czwartkowego wywiadu dla Wall Street Journal Lagarde stwierdziła, że obawia się sytuacji epidemicznej zwłaszcza na zachodzie Europy.

Choć późną wiosną, wczesnym latem, byliśmy świadkami ożywienia gospodarczego, obawiamy się teraz, że środki ograniczające, które muszą zostać podjęte przez władze, będą miały duży wpływ. Zamiast ożywienia w kształcie litery V, za którym wszyscy tęskniliśmy i mieliśmy na niego nadzieję, obawiamy się, że może mieć drugie ramię litery V – mówiła prezes EBC.

Zobacz również: Morgan Stanley: Rynek zachowuje się jak na początku nowego cyklu

Hiszpania pozostaje najmocniej dotkniętym pandemią państwem w Unii Europejskiej. Pod koniec września dzienny przyrost infekcji koronawirusem wyniósł tam ponad 30 tysięcy. Hiszpański rząd zdecydował się na zakazanie podróży do i z regionu Madrytu, a także zmuszenie restauracji do zamknięcia o 23.

Francuski rząd zdecydował natomiast o zamknięciu barów w Paryżu na dwa tygodnie, a dwa największe miasta w kraju (Paryż i Marsylia) zostały objęte najbardziej rygorystycznymi zasadami bezpieczeństwa.

Kurs euro (EUR/USD) zyskuje na entuzjazmie inwestorów

Decydenci EBC nalegają na rządy, aby wsparły ich działania w celu wsparcia gospodarek. Analitycy prognozują, że bank będzie chciał w grudniu doprowadzić do zwiększenia programów stymulujących europejski rynek.

W chwili obecnej decydujące znaczenie ma to, aby polityka fiskalna i pieniężna działały ramię w ramię i zapewniały, że nie będziemy mieli takiego efektu klifu, jaki mielibyśmy, gdyby środki zostały zbyt szybko wycofane. To właśnie jest to, co w tej chwili najbardziej mnie niepokoi. – powiedziała Lagarde.

Europejska waluta silnie rośnie we wtorek w stosunku do funta i dolara, będąc nadal wspartą przez nadzieje inwestorów co do ożywienia w Europie. Za euro należy zapłacić 1,1795 dolara lub 0,9110 funta szterlinga.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here