Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) stabilniejszy pod wpływem zmniejszenia ryzyka politycznego we WłoszechEuro skorzystało na szerokiej wyprzedaży dolara amerykańskiego, która pomogła parze EUR/USD powrócić do poziomu 1,2100. Pozwoliło to na wybicie się z lokalnego dołka wynoszącego 1,1952, który uformował się pod koniec ubiegłego tygodnia.

  • Ostatnia korekta na kursie euro może być krótkotrwała
  • Różnica w rentowności między 10-letnimi włoskimi i niemieckimi obligacjami gwałtownie się zmniejszyła
  • Mario Draghi – kandydat na Premiera Włoch – będzie kontynuował spotkania z największymi włoskimi partiami

Kurs euro (EUR/USD) może nabrać powietrza

Para EUR/USD spadła o nieco ponad 3% od szczytów na początku bieżącego roku, kiedy to była notowana na poziomie 1,2350. Publikacja ostatniego raportu IMM ujawniła, że fundusze lewarowane gwałtownie zmniejszyły długie pozycje w euro w tygodniu kończącym się 2 lutego, co prawdopodobnie było kontynuowane w minionym tygodniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Było to największe ograniczenie długich pozycji w euro od końca października ubiegłego roku. Wówczas euro spadło również w stosunku do dolara amerykańskiego z poziomu 1,1881 do 1,1603. Słabość ta okazała się jednak krótkotrwała. Ostatnia korekta na kursie euro również może taka być, a odbicie powyżej poziomu 1,2000 powinno być kwestią czasu.

Włochy łagodzą swoje wewnętrzne konflikty

W minionym tygodniu uczestnicy rynku w mniejszym stopniu przejmowali się ryzykiem politycznym występującym we Włoszech, co z kolei pomogło zmniejszyć presję na spadek kursu euro w najbliższym czasie. Różnica w rentowności między 10-letnimi włoskimi i niemieckimi obligacjami rządowymi zmniejszyła się gwałtownie z wysokiego poziomu 1,26% w dniu 22 stycznia do nowego niskiego poziomu 0,95%, który był najciaśniejszym spreadem od początku 2016 r.

Jest to wyraźne wotum zaufania dla decyzji prezydenta Mattarelliego, by wysunąć kandydaturę byłego prezesa EBC Mario Draghiego na stanowisko następnego Premiera Włoch. Mario Draghi będzie kontynuował spotkania z największymi włoskimi partiami, próbując uzyskać poparcie wystarczające do utworzenia technokratycznego rządu. Według ostatnich doniesień, otrzymał on pozytywne sygnały zarówno od byłych sił rządowych, jak i opozycji podczas wstępnych rozmów.

Matteo Salvini z prawicowej partii Lega zgodził się poprzeć Draghiego po tym, jak początkowo twierdził, że najlepszą opcją są nowe wybory. Ruch Pięciu Gwiazd planuje przeprowadzić ankietę wśród swoich członków w tym tygodniu.

Według doniesień, rząd Mario Draghiego postawi sobie ambitne cele, m.in. dążenie do wspólnego budżetu strefy euro, co – jak podkreślał – było konieczne kiedy był jeszcze prezesem EBC. Wspólny budżet był postrzegany jako kluczowy brakujący element ram polityki euro, który pomógłby zapewnić obecnej unii większą stabilność podczas kryzysów gospodarczych. Podczas negocjacji Mario Draghi będzie z pewnością wykorzystywał swój niedawny sukces, jakim było ustanowienie planu odbudowy dla Europy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza btc | kursy kryptowalut wykres | biomed lublin giełda | dax online | forex kursy walut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here