Naga MarketsDolar amerykański bez wątpienia jest jedną z najlepiej radzących sobie walut w ostatnim czasie. Biorąc pod uwagę zmienność od początku tygodnia, umacnia się on w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Amerykańska waluta jest także najsilniejszą spośród walut grupy G8 w skali całego września. USD nie ma sobie równych także w horyzoncie trzech ostatnich miesięcy a na przestrzeni ostatnich 6. miesięcy osłabił się on jedynie w relacji do franka szwajcarskiego. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że indeks DXY, śledzący siłę amerykańskiej waluty ważoną wymianą handlową wobec koszyka wydanych walut wzrósł do najwyższego poziomu do ponad roku.

Indeks dolara najwyżej od ponad roku 

Indeks DXY zwany też indeksem dolara amerykańskiego rośnie nieprzerwanie od czterech tygodni. Spoglądając na jego notowania zauważymy, że wzrosty te doprowadziły do wybicia górą z kanału wzrostowego, w efekcie czego zalazł się on na najwyższym poziomie od września 2020 roku.Indeks DXY wzrośnie do 96,00

Ekonomiści Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie spodziewają się, że indeks dolara będzie kontynuował tendencję wzrostową zmierzając w kierunku 96,00 jeszcze w tym roku. W ich ocenie, fundamenty sprzyjają bowiem umocnieniu amerykańskiej waluty.

Eksperci dostrzegają, że spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego napędza popyt na dolara amerykańskiego. Ponadto, coraz bardziej jastrzębie podejście amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) do prowadzonej polityki pieniężnej sprawia, że wciąż jest przestrzeń, by inwestorzy zaczęli wyceniać większe i bardziej zdecydowane zacieśnianie polityki w nadchodzących latach, co powinno wspierać aprecjację amerykańskiej waluty.

– Względna atrakcyjność dolara amerykańskiego jest nadal wzmacniana przez rosnące obawy o perspektywy globalnego wzrostu. Oczekuje się, że szok cen energii będzie miał bardziej tłumiący wpływ na wzrost gospodarczy poza USA, co dodatkowo zwiększa względną atrakcyjność USD w najbliższym czasie. Oczekujemy, że US Dollar Index wzrośnie do poziomu 96,000 – wskazać ekonomiści MUFG dodając, iż aby byczy trend dolara amerykańskiego mógł się odwrócić, wymagałoby to zwrotu w obecnych byczych fundamentach.

W ich ocenie, globalne spowolnienie musiałoby skłonić Fed do przyjęcia bardziej ostrożnego stanowiska w kwestii zacieśniania polityki lub obawy związane z globalnym wzrostem musiałyby zacząć ustępować.

– Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie ani jedno, ani drugie nie jest prawdopodobne – wskazali eksperci.

invest

Zdanie to podzielają także ekonomiści TD Securities, zdaniem których spadek notowań pary walutowej EUR/USD poniżej 1,16 otworzył drzwi do dalszej zwyżki notowań dolara amerykańskiego, w efekcie czego indeks DXY może sięgnąć 96,000.

Kurs euro najniżej od lipca 2020 r. 

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że wskutek trwającej od czterech tygodni wyprzedaży, kurs euro osunął się do najniższego poziomu od lipca 2020 roku.

EURUSD Weekly

Jeremy Stretch z CIBC Capital Markets uważa, że bardziej gołębia polityka pieniężną Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wobec coraz bardziej jastrzębiej Rezerwy Federalnej sugeruje deprecjację euro w nadchodzącym roku.

Ekonomiści z OCBC uważnie obserwują z kolei 200-tygodniową średnią kroczącą na poziomie 1.1574, ponieważ zejście poniżej tego poziomu otworzyłoby ich zdaniem drogę do dalszej deprecjacji notowań wspólnej waluty aż do 1.15 USD.

Jeszcze bardziej niedźwiedzio na notowania EUR/USD spogląda Karen Jones, szefowa zespołu FICC Technical Analysis Research w Commerzbanku. Spodziewa się ona bowiem, że po przełamaniu 200-tygodniowej średniej kroczącej, kurs euro może spaść nawet do 1,1424 USD.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pkp cargo | notowanie pgnig | biomed lublin giełda | cena akcji comarch | echo investment akcje prognozy | nasdaq spółki | notowania orlen | kurs selvita |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułKurs funta (GBP/USD) z celem na 1,3250 – prognozuje Credit Agricole
Następny artykułKurs funta odzyska grupa pod nogami i odbije jeszcze przed końcem roku – uważają ekonomiści
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here