Naga Markets

Kurs euro (EUR/USD) spadł wczoraj o ponad 0,6 proc., do ok. 1,065 USD z 1,077 USDEuro spadło wczoraj o ponad 0,6 proc., do ok. 1,065 USD z 1,077 USD. Powodem mogą być zapowiedzi szefów Europejskiego Banku Centralnego odnoszące się do podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Bank chce obrać łagodny cykl zacieśniania polityki monetarnej.

EBC oczekuje, że roczny wzrost realnego PKB wyniesie 2,8 proc. w 2022 r.

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o zakończeniu skupu aktywów netto i zasygnalizował podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych w lipcu, pozostawiając otwartą furtkę dla większej podwyżki we wrześniu.EBC obniżył jednocześnie swoje prognozy wzrostu gospodarczego i podniósł w górę swoje prognozy inflacyjne. Bank centralny oczekuje, że roczny wzrost realnego PKB wyniesie 2,8 proc. w 2022 r., 2,1 proc. w 2023 r. i 2,1 proc. w 2024 r. Jeśli chodzi o ceny, nowe prognozy przewidują, że roczna inflacja wyniesie 6,8 proc. w 2022 r., a następnie spadnie do 3,5 proc. w 2023 r. i 2,1 proc. w 2024 r.

Prognozy te zdają się pokazywać, że wkrótce gospodarka strefy euro dojdzie do miejsca sprzed epidemii, gdzie również wzrost gospodarczy był coraz niższy, ale przynajmniej nie było inflacji. Teraz sytuacja wydaje się trudniejsza, bo dochodzą do tego czynniki ryzyka, które mogą wpływać ujemnie na wzrost PKB i dodatnio na inflację, prowadząc do stagflacji.

EBC to poza Bankiem Szwajcarii i Japonii ostatni z głównych banków centralnych, który ruszy z podwyżkami stóp procentowych. Zakłada się, że do wiosny przyszłego roku mogą one wzrosnąć o 2 pkt proc. Tym samym stopa depozytowa z obecnego poziomu -0,5 proc. mogłaby wzrosnąć do 1,5 proc.

Po drugiej stronie Atlantyku inwestorzy oczekują na dane o inflacji. W tym czasie indeks dolara umocnił się do poziomu powyżej 103 pkt, czyli najwyższego od trzech tygodni.

Dzisiejsze dane o inflacji mogą wzmocnić argumenty za agresywnymi podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Przedstawiony w ub. tygodniu i lepszy od oczekiwań raport o zatrudnieniu w USA wskazał na solidną postawę gospodarki i wsparł agresywne stanowisko Fedu wobec rosnącej inflacji. Fed ma podwyższyć stopy o 50 pkt bazowych na posiedzeniach w czerwcu i lipcu, a wysoki odczyt inflacji zwiększyłby oczekiwania co do dalszego zacieśnienia w drugiej połowie roku.

Z drugiej strony, jeśli inflacja spowolni, niektórzy mogliby uznać, że osiągnęła ona swój szczyt. Jednak wspomniane spowolnienie tempa wzrostu cen mogłoby mieć miejsce dopiero po sezonie letnim. W czerwcu ceny benzyny w USA biją bowiem rekordy, co przełoży się na wskaźnik CPI. Publikacja danych dziś o godz. 14:30.

NED

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mbank kurs | enea akcje kupno | ropa notowania | przewidywany kurs dolara | kurs funta prognozy | develia notowania | stalprodukt akcje notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here