Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) spada w okolice 1,1913, dolar silny na rynkuW piątek rano dolar pozostaje silny na szerokim rynku. Mocniejszy jest tylko chiński juan, którego wsparły zaprezentowane przez premiera Li na zjeździe KPCh założenia makroekonomiczne na najbliższe lata – wzrost gospodarczy ma w tym roku przekroczyć 6 proc. przy deficycie budżetowym na poziomie 3,2 proc. PKB i inflacji CPI wokół 3 proc.

Kurs euro słabnie, wyraźna siła dolara

Wyraźna siła amerykańskiej waluty po pokłosie rozczarowania wczorajszym wystąpieniem szefa FED, który zignorował oczekiwania rynków odnośnie stabilizacji sytuacji na rynku długu. Jerome Powell dał wręcz do zrozumienia, że rosnąca inflacja w warunkach spodziewanego ożywienia gospodarki po pandemii jest czymś naturalnym dla banku centralnego i rynki powinny to zrozumieć.

Te artykuły również Cię zainteresują
Efektem był dalszy wzrost rentowności obligacji (10-letnie skoczyły do 1,56 proc. i zbliżają się do szczytu sprzed kilkunastu dni przy 1,60 proc.), oraz silna przecena na Wall Street (zwłaszcza spółek technologicznych, które od kilku dni zachowują się słabo też przez rosnące obawy co do działań antymonopolowych, jakie zapowiadają Demokraci). Kombinacja wyraźnego risk-off siłą rzeczy podbiła dolara, który pozostaje głównym beneficjentem tego zamieszania (także względu na pokrywanie nadmiaru krótkich pozycji otwieranych na przestrzeni ostatnich miesięcy).

Najgorzej wypadają dzisiaj rubel, oraz waluty naszego regionu. W przestrzeni G-10 słabość notują Antypody, korony skandynawskie, jen, funt, oraz euro. W przypadku EURUSD uwagę zwraca mocne wybicie bariery 1,20 jeszcze wczoraj wieczorem, które przełożyło się na zjazd w okolice 1,1913 dzisiaj rano.

Co dalej? Uwagę przyciągną dzisiaj dane Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Ich interpretacja nie będzie jednak łatwa przy tak rozchwianym rynku jak teraz. Z kolei wieczorem i w weekend uwagę będą przyciągać informacje z Senatu, który zainicjował procedurę legislacyjną pakietu fiskalnego prezydenta Bidena. Teoretycznie jego przyjęcie może dać nieco ulgi rynkom, choć pytanie jaką ostatecznie wersję zgodzą się politycy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolara | pgnig giełda | usd notowania | prognoza bitcoin | giełda nasdaq |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here