Naga Marketskurs euro, notowania EURPiątek przynosi mieszane nastroje na rynkach. Wall Street zamknęła się wczoraj na plusach i dzisiaj kontrakty futures kontynuują wzrosty. Wsparciem są m.in. oczekiwania związane z czwartym pakietem fiskalnym, chociaż pojawia się też coraz więcej głosów, że różnice pomiędzy Republikanami i Demokratami są nazbyt duże, aby kompromis mógł być realny przed wyborami (wypowiedź głównego doradcy gospodarczego prezydenta, Larry’ego Kudlow’a).

all Street zamknęła się wczoraj na plusach

Nocna debata prezydencka pomiędzy Bidenem, a Trumpem była spokojna (ustalono ostre reguły, aby uniknąć powtórki sprzed trzech tygodni) i w zasadzie nie wniosła wiele. Pierwsze sondaże opinii publicznej wskazały na zwycięstwo Demokraty. W kolejnych dniach zobaczymy, na ile przełoży się to na odbicie Bidena w sondażach (ostatnio jego przewaga stopniała do 7,5-8,0 proc.). Powrót ponad 10 proc. mógłby pozytywnie wpłynąć na rynki, gdyż zredukowałby ryzyko zaskarżenia wyborów przez Trumpa.

Piątek to dzień z wstępnymi indeksami PMI dla kluczowych gospodarek. Te, liczone dla strefy euro za październik wypadły zaskakująco nieźle. Szacowany PMI dla przemysłu dla Francji był zgodny z szacunkami na poziomie 51,0 pkt., co oznacza minimalną zmianę wobec września (51,2 pkt.), a ten liczony dla Niemiec przyspieszył do 58,0 pkt. z 56,4 pkt., w sytuacji, kiedy oczekiwano spadku do 55,1 pkt.

W przypadku usług PMI dla Francji spadł mniej niż oczekiwano (do 46,5 pkt.), choć ten dla Niemiec był nieco słabszy (48,9 pkt.). W efekcie zbiorczy PMI dla całej strefy euro wzrósł do 54,4 pkt. z 53,7 pkt. przy szacowanych 53,1 pkt., ale dla usług spadł do 46,2 pkt. przy prognozie 47,0 pkt. i 48,0 pkt. odnotowanych wcześniej. Niemniej lepiej zachować ostrożny optymizm – przemysł może z opóźnieniem reagować na ograniczenia związane z COVID-19, które w kolejnych tygodniach wydają się być nieuchronne. Niemniej na dzisiaj te dane dają preteksty do lekkiego odbicia euro – EURUSD rośnie po przetestowaniu strefy wsparcia 1,1780-1,1800.

Przed nami jeszcze szacunki PMI dla Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), oraz dla USA (godz. 15:45), chociaż w tym ostatnim przypadku rynki zdają się bardziej polegać na odczytach ISM, które będą opublikowane na początku miesiąca.

Najmocniejsze waluty to dzisiaj Antypody (AUD i NZD), które kontynuują wczorajsze odbicie. Najsłabszy w grupie G-10 jest dzisiaj dolar. Stabilne pozostają funt, korona szwedzka i dolar kanadyjski.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here