Naga MarketsWe wtorek obserwowaliśmy kontynuację silnego optymizmu inwestorów wywołanego pozytywnymi informacjami z trwającej III fazy badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer. Potencjalna perspektywa skuteczniejszej walki z pandemią rozpaliła wyobraźnię inwestorów i spowodowała mocne wzrosty na światowych rynkach akcji, szczególnie w obszarze spółek cyklicznych. Do tej pory ten segment rynku zachowywał się wyraźnie słabiej od spółek wzrostowych.

Szczepionka na COVID-19 spowodowała mocne wzrosty na światowych rynkach akcji

Inwestorzy wykorzystali więc podaną w poniedziałek informację do realizacji zysków w segmencie technologicznym i zakupów przecenionych akcji m.in. spółek lotnicznych, paliwowych, konsumenckich, banków albo spółek przemysłowych. Wyraźnie rosły także notowania surowców energetycznych oraz rentowności obligacji skarbowych. Z analogiczną tendencją mieliśmy do czynienia także podczas sesji w Warszawie. Najmocniejszymi sektorami były banki (+6,4%), motoryzacja (+5,2%) oraz paliwa (+4,5%), tracił natomiast indeks WIG-games (-2,9%) oraz WIG-Leki (-4,3%- głównie za sprawą Biomed Lublin).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W środę, podczas braku sesji przy Książęcej, światowe rynki akcji kontynuowały wzrosty, choć ich skala była już mniejsza niż w ostatnich dniach. Obserwowaliśmy także wyczerpywanie się trendu rotacji inwestorów ze spółek wzrostowych w kierunku cyklicznych. W efekcie ponad 2% odbicie zaliczył indeks NASDAQ, podczas gdy S&P500 wzrósł o niecałe 0,8%, a indeks małych spółek Russell 2000 zamknął dzień minimalnie pod kreską. Pomimo kilkuprocentowej zwyżki cen ropy naftowej w trakcie sesji, po południu surowiec „oddał” większość zysków.

Niewielkie spadki zaliczyły także notowanie miedzi. Złoto również kontynuowało przecenę z uwagi na kontynuację wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Na rynku walutowym obserwowaliśmy natomiast kontynuację trendu umocnienia amerykańskiego dolara, rozpoczętego w tym tygodniu. Kurs EUR/USD pozostaje jednak w zakresie konsolidacji rwającej od sierpnia br. pomiędzy 1,16 a 1,20.

Jeżeli chodzi o dzisiejszą sesję, to w przypadku GPW spodziewamy się „nadrabiania” wczorajszych trendów z rynków bazowych akcji – niewykluczone więc, iż zaobserwujemy realizację zysków w sektorach, które mocno zyskiwały po poniedziałkowej pozytywnej informacji odnośnie badań nad szczepionką przeciwko COVID-19 przez firmę Pfizer. Z uwagi na brak istotniejszych danych makroekonomicznych temat rotacji pomiędzy segmentami spółek wzrostowych, a cyklicznych może więc nadal dominować na rynku w czwartek.

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here