Pierwszy września zaczęliśmy z rozpędu – dolar nadal słabnie, gdyż na rynku nie brak komentarzy po zeszłotygodniowych słowach prezesa Powella, z którymi zgodził się wczoraj wiceprezes Clarida.
Kurs dolara (USD) nadal słabnie. Napływające dane gospodarcze z państw europejskich
Zresztą trudno sobie wyobrazić, aby swojego wystąpienia szef FED nie konsultował wcześniej z innymi członkami Rezerwy Federalnej, ale jak widać rynek każdy tego typu event (a grafik wystąpień innych przedstawicieli tego gremium jest bogaty na kolejne kilkanaście dni), jest rozgrywany jako dobry pretekst do dalszego zepchnięcia dolara w dół. Co ciekawe, pewną rezerwę widać już na rynku akcji (chociaż z drugiej strony, jeżeli jest to płaska korekta po ostatnich mocnych zwyżkach, to świadczy tylko o sile trendu).
Dzisiaj opublikowane zostały przemysłowe indeksy PMI. Odczyt Caixin z Chin pozytywnie zaskoczył, dane z Eurolandu były mieszane (słabsze Niemcy), a z Wielkiej Brytanii w zasadzie zgodne z rynkiem (chociaż dla funta liczą się wątki około-Brexitowe). Przed nami amerykański ISM o godz. 16:00, który może nadać ton wieczornemu handlowi. Oczekiwania oscylują na poziomie 54,5 pkt. w sierpniu, wobec 54,2 pkt. miesiąc wcześniej.
EURUSD pozostaje poniżej 1,20
Notowania EURUSD nie zdołały wybić się powyżej 1,20. Powód to mieszany wydźwięk danych PMI z Eurolandu (wspólny odczyt był zgodny z szacunkami, ale rozczarowały dane z Niemiec), a także sierpniowej inflacji (HICP nieoczekiwanie spadła o 0,2 proc. r/r). Niemniej tak jak zwracałem na to uwagę rano, korekta jest płytka, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo kontynuacji trendu. Główny element foreksowej układanki to nadal słaby dolar.
GBPUSD najwyżej w tym roku
Funt notuje najwyższe poziomy w tym roku względem dolara, ale ma jeszcze nieco miejsca do szczytu z grudnia ub.r. przy 1,3513. Niemniej przy tak mocnym trendzie, jego naruszenie w najbliższym czasie jest możliwe, o ile nie napłyną jakieś nieoczekiwanie złe wieści dla funta, czy też trend spadkowy dolara ulegnie zmianie. Obawy wokół Brexitu są tonowane przez spekulacje wokół słów Angeli Merkel, która powiedziała, że rozmowy nad nową umową handlową mogą być prowadzone nawet w grudniu, co daje nadzieje na porozumienie “za pięć dwunasta”. Problem jednak w tym, że to nazbyt złożona sprawa i być może takie podejście jest nieco naiwne.
Autor poleca również:
- Kurs dolara (AUD/USD) naruszał poziom 0,74. Traci wyraźnie na szerokim rynku
- Kurs euro (EUR/USD) pnie się w górę. S&P500 osunął się do 3500 pkt.
- Kurs dolara (USD/JPY) i zamieszanie polityczne