Naga Markets



Kurs euro, notowania EURPLNOd sierpnia w Kongresie trwają przepychanki pomiędzy Demokratami, a Republikanami, co do kształtu czwartego pakietu fiskalnego. Strony nie mogą się porozumieć, co do wysokości i celów wydatkowanych kwot i małe są szanse na wypracowanie porozumienia w sytuacji kiedy wzajemne podziały i animozje tylko rosną – mowa o oskarżeniach związanych z przebiegiem listopadowych wyborów.

Trwają przepychanki pomiędzy Demokratami, a Republikanami

W takiej sytuacji sygnał, że Departament Skarbu chce zabrać z FED środki będące elementem programów wsparcia uruchomionych wiosną, z oczywistych powodów wywołał dużą nerwowość. I nieważne, że być może Steven Mnuchin ma rację uważając, że lepiej efektywniej wykorzystać te środki w postaci grantów w tzw. partnerstwie publiczno-prywatnym, tak aby firmy nie musiały pogarszać swoich parametrów zadłużenia. Problem tkwi jednak w zaufaniu. Reguły i warunki ustalane przez polityków bywają bardziej zmienne od zasad ustalanych przez bank centralny. Zwłaszcza ma to znaczenie w sytuacji, kiedy za chwilę rządy w Białym Domu przejmie inna opcja polityczna, mogąca mieć nieco inne priorytety.

Te artykuły również Cię zainteresują




Rynki lubią jednak wierzyć w kompromisy, zresztą te są biznesowo i politycznie zawsze bardziej opłacalne od nadmiernego radykalizmu. Nie oczekujmy tym samym, że wątek sporu pomiędzy Mnuchinem, a Powellem będzie dalej ciągnięty. Tematem na przyszły tydzień mogą być negatywne statystyki COVID w USA, chociaż nie wykluczone, że jesteśmy bliżej, niż dalej przesilenia, a wątek wprowadzanych restrykcji przez władze stanowe został już w dużej części zdyskontowany.

Podobne jak w USA spory mamy w Europie i tutaj wiara w kompromis jest duża. Mowa zarówno o temacie Brexitu, jak i żywego w ostatnich dniach tematu veta do unijnego budżetu. Nadmierne wnikanie w niuanse politycznych negocjacji przez rynki nie ma, zatem większego sensu, o ile te nie zaczną się niebezpiecznie rozciągać w czasie.

Jeszcze wczoraj po południu dolar wymazał wcześniejsze umocnienie do większości walut w ślad za poprawą sentymentu na Wall Street. Późniejsze tąpnięcie wywołane konfliktem pomiędzy Departamentem Skarbu, a FED, oraz fatalne statystyki COVID dla USA, nie zdołały tego zmienić. Dzisiaj rano EURUSD pozostaje ponad ważnym poziomem 1,1860. Zamieszanie wokół veta do unijnego budżetu nie ma większego wpływu, rynki zdają się zakładać, że strony ostatecznie wypracują polityczny kompromis.

EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

Piątek może przynieść próbę podejścia pod 1,19, jeżeli nie pojawią się nowe informacje mogące mieć negatywny wpływ na globalny sentyment. Ważne będzie jednak też zachowanie się Wall Street, a ta zdaje się powracać do zwyżek.

Jeszcze wczoraj rynek martwił się tym, że Komisja Europejska może niedługo wdrożyć plan awaryjny na wypadek bezumownego Brexitu, co potraktowano też jako pretekst do twierdzenia, że europejscy politycy mogą nie chcieć za wszelką cenę dążyć do porozumienia. Jednak dzisiaj wraca już stara narracja zakładająca, że deal może zostać zawarty już w przyszłym tygodniu. To nieco tonują doniesienia, że w trzech głównych kwestiach nadal pozostają spore różnice.

GBPUSD

Wykres dzienny GBPUSD

Inwestorzy na rynku funta chcą jednak widzieć porozumienie i każdą korektę zdają się wykorzystywać do zakupów. Jeżeli deal zostanie osiągnięty to możemy wtedy zobaczyć tzw. sprzedaż faktów.

Zobacz również:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here