Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) powraca do trendu spadkowego, duże wahania na funcieTrudno jednoznacznie ocenić dlaczego rentowności amerykańskich obligacji nie zareagowały na “jastrzębie” akcenty ze strony Janet Yellen. Wydaje się, że nie powinniśmy budować na tej bazie tezy, że rynek długu wie coś więcej, niż walutowy, czy giełdowy, gdzie zobaczyliśmy większą zmienność.

Kurs euro znajduje się w trakcie trwania procesu odwracania trendu. Dolarowe wątki

Coraz trudniej będzie utrzymać rentowności w ryzach w obliczu coraz lepszych danych makroekonomicznych, a także całej dyskusji nad sfinansowaniem planu wydatków prezydenta Bidena, która tak dopiero zaraz się zacznie. Wzrosty rentowności będą argumentem za podbiciem dolara w najbliższych tygodniach, ale nie jedynym. Rynek już układa sobie własną “historię” o tym, co kierowało Janet Yellen, która jako była szefowa FED aż zanadto wie, że wypowiedziane słowo musi być przemyślane, gdyż będzie szczegółowo analizowane. Niemniej faktycznie trochę wydaje się być niezrozumiałe to, że szefowa Treasury w którego interesie powinny być niskie koszty obsługi długu, mówi rzeczy, które mogą ten koszt podnieść.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gdzie indziej szukać dolarowych wątków? W temacie pandemii, która tak naprawdę może mieć za kilka tygodni różne scenariusze. W najbardziej komfortowej sytuacji są te kraje, gdzie wykonano już spory odsetek szczepień, czyli USA i Wielka Brytania. Dlaczego? Bo w przypadku zaskakująco szybkiego szerzenia się indyjskiej mutacji COVID, będą najmniej zagrożone ryzykiem przywracania ewentualnych restrykcji. Tym samym będzie ona problemem w tych miejscach, gdzie szczepienia idą wolno (Europa i Azja), a więc teoretycznie może skomplikować potencjalną ścieżkę ożywienia tamtejszych gospodarek, pozostawiając nadal prymat amerykańskich danych makroekonomicznych, które nadal będą dobre.

Opublikowane kilkanaście minut temu ostateczne dane PMI dla usług ze strefy euro za kwiecień wypadły nieco lepiej od prognozy (50,5 pkt.), ale nie wsparły wspólnej waluty. Na wykresie EURUSD widać niemalże książkowy proces odwracania trendu, którego byliśmy świadkiem w ostatnich dniach. To może zapowiadać większy ruch spadkowy, a otwartym pytaniem pozostaje to, czy nadal jesteśmy w szerokim kanale spadkowym, którego nieudana próba wybicia górą (przez 1,21) miała miejsce tydzień temu. W takiej sytuacji w maju możliwe byłoby testowanie okolic 1,1834 (minimum z 9 marca), a nawet 1,1703 (dołek z 31 marca).

Wykres dzienny EURUSD

To czy tak się stanie będzie zależeć od rozegrania dolara na globalnych rynkach, a tu kluczowy będzie kontekst oczekiwań, co do dyskusji o zmianach polityki monetarnej przez FED jeszcze w tym roku.

Ostatnie dni przynoszą większe wahania na funcie, co ma związek z przepychankami pomiędzy Wielką Brytanią, a Francją dotyczącą ustaleń połowowych, co teoretycznie może ponownie psuć post-brexitowe relacje Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską. Gorzej, że coraz częściej testowana jest kilkumiesięczna linia trendu wzrostowego na GBPUSD i to może być niepokojący sygnał. Nawet mimo faktu, że poniedziałkowe odreagowanie było imponujące.

Wykres dzienny GBPUSD

Od paru tygodni widać, że funt nie ma już pozytywnego motywu do wzrostów w postaci kolejnych doniesień o odmrażaniu brytyjskiej gospodarki i akcji szczepień na Wyspach. To zostało zdyskontowane już wcześniej. A w takiej sytuacji pojawia się pole do negatywnych zaskoczeń.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik co to jest | dow jons | gielda forum | giełda jsw | pgnige notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here