Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) poniżej wsparcia 1,1382Szczyt Unii Europejskiej poświęcony tzw. Europejskiemu Funduszu Odbudowy, rozpoczyna się dzisiaj i planowo powinien zakończyć się konferencją prasową jutro po południu. Większość polityków wypowiada się jednak ostrożnie na temat możliwego kompromisu, co powoduje, że ograniczeniem czasowym może być równie dobrze niedziela. W każdym razie, gdyby teraz spotkanie zakończyło się fiaskiem, to kolejny szczyt może zostać zwołany 27/28 lipca.

Oczekiwanie na wyniki szczytu

O co toczy się gra? Politycy poza tzw. funduszem odbudowy dla krajów dotkniętych koronawirusem w wysokości 750 mld EUR (500 mld EUR w grantach i 250 mld EUR w pożyczkach), mają też dyskutować nad unijnym budżetem na lata 2021-27 (szacowany jest na 1,074 bln EUR). Poza tym w planach jest przełomowa decyzja w postaci emisji wspólnych euroobligacji przez Komisję Europejską, z których miałby być finansowany wspomniany fundusz odbudowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gdzie jest problem? Od samego początku tzw. oszczędna czwórka, tj. Holandia, Austria, Dania i Szwecja domaga się zmniejszenia skali pomocy o przynajmniej 100 mld EUR, zmniejszenia skali grantów w kwocie ogółem, oraz odrzuca ideę wspólnych euroobligacji. Jednocześnie Holendrzy chcą, aby wydatki z funduszu odbudowy przyznawane poszczególnym krajom były bardziej kontrolowane – takie decyzje musiałyby zapadać jednomyślnie na forum UE, co faktycznie może oznaczać decyzyjny paraliż.

W środę otrzymaliśmy sygnał w postaci nieudanego sforsowania szczytu z 10 czerwca przy 1,1422. W czwartek dodatkowo pojawiła się czarna świeca spadkowa, której zamknięcie wypadło poniżej wsparcia przy 1,1382 (dokładnie 1,1378). Wprawdzie to naruszenie nie jest duże, a dzisiaj notowania oscylują powyżej tego poziomu, to jednak taki układ techniczny stanowi pewne ryzyko, że zmiany z ostatnich dni mogą stać się zalążkiem do dłuższej korekty. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że obecny układ zostanie zanegowany, a w poniedziałek wybijemy się wyraźnie ponad 1,1422 i będziemy celować w stronę marcowego szczytu przy 1,1492.

Wykres dzienny EURUSD

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here