Naga MarketskoronaWczoraj przestrzegałem przed tym, że przy braku nowego, optymistycznego paliwa na rynkach, do głosu mogą dojść wątki wirusowe, dając preteksty do korekty. Takim jest standardowa procedura, jaka została podjęta przez J&J po wykryciu nieoczekiwanej reakcji na testowaną szczepionkę na COVID u jednego z pacjentów. Podobnie było jakiś czas temu w przypadku prac u Astra Zeneca i relatywnie szybko dalsze badania zostały wznowione.

W USA i strefie euro jest raczej nieciekawie

To jednak jest dobry moment, aby ponownie zadać sobie pytanie, czy aby oczekiwania związane z tempem wdrożenia skutecznego leku nie były nazbyt duże i przysłoniły bolesną prawdę, jaką jest konieczność przywracania kolejnych restrykcji przez rządy poszczególnych państw. Obawiam się, że listopad i grudzień będą w tym względzie dość bolesne dla gospodarek. Zaplanowany na dzisiejsze popołudnie nowy World Economic Outlook od MFW, może przywrócić dyskusję o tym, czy programy fiskalnego wsparcia nie powinny zostać zwiększone. Tymczasem na tym froncie w USA i strefie euro jest raczej nieciekawie.

Gorsze nastroje na rynkach dają dzisiaj wsparcie dolarowi. Efektem jest ponowne zejście EURUSD poniżej 1,18. W tym momencie naruszana jest strefa 1,1780-1,1800. To może zapowiadać ruch w stronę 1,1750. Taką możliwość potwierdza też dzienny RSI9. Wiele będzie zależeć od dzisiejszego zachowania się Wall Street po południu.

Wykres dzienny EURUSD

Korona czeska wczoraj zachowywała się słabo, a dzisiaj jest podobnie. To wynik obaw, co do wpływu przywracania kolejnych obostrzeń (mini-lockdown) na gospodarkę. Zwłaszcza, że czeskie władze dały do zrozumienia, że jeżeli te ograniczenia nie zatrzymają tempa transmisji koronawirusa w społeczeństwie, to możliwe są kolejne, bardziej drastyczne posunięcia. To sygnał do dość trudnej końcówki roku…

Wykres dzienny EURCZK
Wykres dzienny USDCZK

Technicznie wykresy powyżej pokazują, że powracamy do trendu słabości CZK, który pojawił się w ostatniej dekadzie sierpnia b.r.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here