Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) pokonał poziom 1,21 dol. Dolar w dół po NFPZdaje się, że inwestorzy potężnie zawiedli się na dzisiejszych danych z amerykańskiego rynku pracy, co uderzyło głównie w dolara amerykańskiego, który zaczął gwałtownie tracić na wartości.

Kurs dolara mocno stracił przez NFP

Jak podał Departament Pracy Stanów Zjednoczonych, w kwietniu 2021 r. w gospodarce amerykańskiej przybyło 266 tys. nowych miejsc pracy, po korekcie w dół marcowych danych i znacznie poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 978 tys. Od dawna nie widzieliśmy zatem tak optymistycznego konsensus rynkowego wobec tak niskiego odczytu rzeczywistych danych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stąd tak silne uderzenie w rynek finansowy. Wracając do danych o zatrudnieniu, znaczący przyrost miejsc pracy nastąpił w sektorze rekreacji i hotelarstwa (331 tys.), innych usługach (44 tys.) oraz edukacji samorządowej (31 tys.). Wzrost został częściowo zrównoważony przez spadek w sektorze usług tymczasowych (o 111 tys.) oraz w zatrudnieniu kurierów i posłańców ( spadek o 77 tys.). Spadek zatrudnienia odnotowano również w przetwórstwie przemysłowym (o 18 tys.) i handlu detalicznym (o 15 tys.), bez zmian w budownictwie.

W kwietniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadło o 8,2 mln, czyli 5,4 proc., w stosunku do poziomu sprzed pandemii w lutym 2020 r. Niedobory wykwalifikowanych pracowników oraz podaży części i materiałów również mogą zaszkodzić zatrudnieniu w fabrykach w krótkim okresie. Niektórzy analitycy uważają nawet, że wyższe zasiłki dla bezrobotnych zatrzymują ludzi w domach i nie podejmują oni pracy.

Kurs euro przebijał poziom 1,21 dol. EUR/USD Mocno w górę

W rezultacie ogromnej rozbieżności względem konsensusu rynkowego amerykański dolar znacząco potaniał. Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrósł z 1,2060 do 1,2140, czyli najwyższego poziomu od końca kwietnia. Notowania USD/CHF spadły do 0,9020, czyli najniższego poziomu od drugiej połowy lutego, a kurs USD/JPY runął w rejon 108,40 i był najniżej od ostatniego tygodnia kwietnia. Brak zdecydowanej poprawy na rynku pracy może przekładać się na nadzieje, że stopy procentowe będą w USA pozostawać jeszcze długo na rekordowo niskim poziomie, a dyskusja o zmniejszaniu programu skupu aktywów nie zacznie się w najbliższej przyszłości.

W konsekwencji mogło to również pomóc rynkowi złota, którego cena wzrosła dziś do 1840 USD za uncję. Złoto zdaje się korzystać z jednej strony ze słabości dolara, a z drugiej strony ze spadku rentowności 10-letnich obligacji USA, która po publikacji danych zanurkowała z 1,57 do 1,52 proc. Być może złoto zaczyna odzyskiwać swój blask, a negatywny sentyment do tego rynku mógł się zakończyć.

Jeszcze na dziś zaplanowane jest wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena, który ma się odnieść do opublikowanych danych, a ich odczyt może jak najbardziej pomóc w przeforsowaniu kolejnego pakietu stymulacyjnego o wartości 1,8 bln USD.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos kurs | kurs gbp online | notowania złotego | nasdaq kurs | mercator medical s.a. akcje |

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here