Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) odbijał od 1,07. Rynek nie boi się Włoch?W piątek rentowności włoskich obligacji 10-letnich wyraźnie zeszły poniżej poziomu 2 proc., co można wymienić jako jedną z przyczyn obserwowanego odbicia na EURUSD. Drugi wątek to względna stabilizacja na rynkach akcji, co pośrednio wynika ze stabilizacji na rynku ropy. Wróćmy jednak do Włoch. Dzisiaj wieczorem agencja S&P powinna opublikować swoją decyzję nt. ratingu, który obecnie jest na poziomie BBB z perspektywą negatywną, co oznacza duże ryzyko jego obniżki.

Kurs euro: Rynek nie obawia się Włoch?

Po południu włoski rząd zaprezentował nowe założenia do budżetu, które zakładają wzrost deficytu budżetowego w tym roku do rekordowych 10,4 proc. PKB, a relacji długu do PKB do 155,7 proc. Poprzednie wartości (sprzed pandemii) to odpowiednio 2,2 proc. i 135,2 proc. Tyle, że ogromny wpływ ma na to prognozowane tąpnięcie gospodarki o 8 proc. W przyszłym roku ma być nieco lepiej – gospodarka ma odbić o 4,7 proc., deficyt budżetowy zmaleć do 5,7 proc., ale relacja długu nadal pozostanie wysoka (152,7 proc.).

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto dodać, że te założenia mogą się jeszcze zmienić, jeżeli przebieg pandemii będzie inny i konieczne będą dodatkowe środki na wsparcie gospodarki. Czy w takiej sytuacji agencja S&P nie obniży ratingu – pomijając już to, że deklaracje europejskich polityków podczas wczorajszego szczytu UE były mało konkretne w temacie programu pomocowego?

Teoretycznie koronawirus sprawił, że mamy specyficzną sytuację i nikt nie patrzy na reguły budżetowe – wychodzi się z założenia, że wsparcie gospodarki jest konieczne, gdyż bez niego długofalowe skutki byłyby jeszcze gorsze, ale … właśnie, czy mamy się nie przejmować decyzjami agencji ratingowych?

Para walutowa EUR/USD

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Na wykresie EURUSD mamy powrót ponad złamane wczoraj wsparcie przy 1,0767-77, a oscylator RSI9 powrócił ponad widoczną linię wzrostową trendu. To wymaga jednak potwierdzenia w postaci utrzymania się ponad w/w poziomami także w pierwszych dniach przyszłego tygodnia.

Wykres dzienny rentowności 10-letnich obligacji Włoch, źródło:TradingEconomics.com
Wykres dzienny rentowności 10-letnich obligacji Włoch, źródło:TradingEconomics.com
Graficzna prezentacja ratingu Włoch, źródło: http://www.worldgovernmentbonds.com/credit-rating/italy/


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here