Nastroje na rynkach pozostają pozytywne po sygnałach rozpoczęcia procesu przekazania władzy w USA i wskazaniu J. Yellen na sekretarza skarbu. Większość indeksów i futures rośnie. Na FX traci USD, a we wzrostach przoduje NZD po sugestiach zmiany mandatu RBNZ. Złoto pozostaje słabe po wczorajszej przecenie.
Większość indeksów i futures rośnie
Rynek akcji w Azji w większości wysyła pozytywne wibracje przy kombinacji nadziei na szybkie wprowadzenie szczepionki na COVID-19, mocnych odczytach PMI z USA oraz doniesieniach politycznych z USA.
Te artykuły również Cię zainteresują
Prezydent Trump polecił swojej administracji, by formalnie rozpocząć współpracę z obozem Bidena w sprawie przekazania władzy. Ponadto według Wall Street Journal, była przewodnicząca Fed Janet Yellen jest wskazywana na nowego sekretarza skarbu w administracji Bidena.
Japoński Nikkei225 rośnie dziś o 2,5 proc, nadrabiając wczorajsze zamknięcie rynku z powodu święta. Koreański KOSPI jest wyżej o 0,6 proc., ale chiński Shanghai Composite traci 0,3 proc.
Futures na S&P500 rośnie o 0,7 proc., a kontrakt na DAX zyskuje 0,7 proc.
Na rynku walutowym lepsze nastroje przekładają się na risk-on posiłkowany sprzedażą USD, który koryguje wczorajsze silne umocnienie sprowokowane zaskakująco mocnymi odczytami PMI z USA. Indeks PMI dla usług w listopadzie wyniósł 57,7 wobec konsensusu 55,0, podczas gdy wskaźnik dla przemysłu wzrósł do 56,7 w porównaniu z konsensusem 53,0.
EUR/USD odbija dziś do 1,1850 z 1,18 w dołku w poniedziałek. GBP/USD podchodzi do 1,3350. USD/JPY zaparkował przy 104,50.
Nagła zapowiedź rządu Nowej Zelandii, prosząca RBNZ o przeciwdziałanie wzrostowi cen domów, wzmocniła NZD poprzez skok rentowności obligacji skarbowych, gdyż nowy mandat prawdopodobnie zablokuje plany wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. NZD/USD rośnie do 0,6970.
Bez większych zmian na rynku złotego – EUR/PLN dryfuje przy 4,47. Zawirowania na dolarze podbiły wczoraj USD/PLN do 3,79, ale dziś kurs wraca pod 3,77.
Na rynku towarowym silne odbicie dolara w poniedziałek przyniosło tąpnięcie ceny złota o prawie 50 USD. Dziś uncja kosztuje 1831 USD.
Ropa naftowa kontynuuje wzrosty na oczekiwaniach lepszych perspektyw gospodarczych, które przełożą się na wzrost popytu na paliwa. WTI rośnie o prawie 1 proc. do 43,6 USD/b.
Zobacz również:
- Sunday Energy w październiku kontynuował skokowe wzrosty sprzedaży
- XTPL dostarczy Delta Printing System dla Uniwersytetu w Stuttgarcie
- 7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną – webinar dziś o 20:00