Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) od marca wzrósł o prawie 16%Minione miesiące zdawały się upływać pod znakiem słabości dolara amerykańskiego, na czym zyskiwało m.in. euro. Punktem zwrotnym był marzec i największe uderzenie epidemii w rynki finansowe.Od trzeciego miesiąca 2020 r. do dziś euro zdaje się zyskiwać względem dolara amerykańskiego, a kurs EUR/USD wzrósł z 1,06 do 1,23 USD. Oznacza to umocnienie euro o prawie 16 proc. Ostatni raz taką aprecjację wspólnej waluty obserwowaliśmy w 2017 r.

Kurs EUR/USD wzrósł z 1,06 do 1,23 USD od trzeciego miesiąca 2020 r. do dziś

Niemniej jednak wydaje się, że cykl umocnienia obserwowany od marca może powoli dobiegać końca, a pierwszy kwartał 2021 r. może przynieść korektę w notowaniach EUR/USD. Oprócz największej fali umocnienia od trzech lat za korektą może przemawiać także to, co dzieje się na rynku kontraktów terminowych na euro notowanych na giełdzie w Chicago. Jeszcze przed zmianą trendu, w lutym, można było zaobserwować największą liczbę pozycji krótkich na euro od 2015 r. Jak wynika z danych komisji CFTC pozycji krótkich było wtedy otwartych ponad 270 tys., co mogło wskazywać na to, że każdy, kto chciał grać na spadek wartości euro, już taką pozycję miał otwartą i trudno było znaleźć nowych chętnych do przyłączenia się do trendu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pandemia, która uderzyła w rynki, wywróciła wspomniane pozycjonowanie do góry nogami i w sierpniu z 270 tys. pozycji krótkich zostało już tylko 50 tys., czyli najmniej od co najmniej dekady. W tym samym miesiącu z kolei można było zaobserwować największą liczbę pozycji długich na kontraktach na euro wynoszącą ponad 260 tys. – wynikało z raportu COT. Oznaczało to największe zaangażowanie na wzrost kursu euro od co najmniej 10 lat. Jak zatem łatwo zauważyć, rynek ten w ostatnich miesiącach poruszał się z jednej skrajności w drugą. Stąd pozostając obecnie relatywnie wysoko, może szykować się do korekty.

Teoretyczne miejsca potencjalnego oporu dla trendu mogą znajdować się w rejonie 1,24, a w tym kwartale miejscem docelowym dla korekty mogą być okolice 1,17-1,16. Jeśli doszłoby do cofnięcia kursu EUR/USD, to możliwe byłoby także wyraźne umocnienie USD do PLN. Złotemu nie sprzyjają ostatnie interwencje NBP oraz możliwość obniżki stóp procentowych w tym kwartale. Stąd też, przy zwrocie na EUR/USD, możliwy byłby wzrost USD/PLN w stronę 3,90.

Ewentualne korekcyjne umocnienie USD na szerokim rynku byłoby dobrym testem dla surowców czy rynków akcji, ponieważ z reguły słabszy dolar im pomaga, a przy mocniejszym USD surowce i akcje tanieją. Jeśli jednak tym razem rynki te byłyby odporne na umocnienie dolara, to mogłoby to wskazywać na ich bardzo dużą siłę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here