Naga MarketsGiełdy w Europie i USA notowały wczoraj sporą wyprzedaż. Niedźwiedzie nastroje napędzane były przez kryzys zdrowotny, wciąż wzrastającą liczbę przypadków Covid-19 i hospitalizacji oraz zaostrzanie obostrzeń przez rządy. Kiedy wybuchła pandemia, eksperci medyczni ostrzegali, że nawet jeśli wirus będzie pod kontrolą w miesiącach letnich, to pandemia przybierze na sile wraz ze zbliżaniem się zimy. Właśnie to widzimy w tej chwili. Strach na rynkach wcale nie jest tak duży, jak w lutym i marcu, ale nastrojowe są gorsze niż wiosną.

Giełdy gotowe na odbicie, PKB z USA w centrum uwagi

DAX 30 stracił ponad 4%, podczas gdy FTSE 100 i CAC 40 spadły odpowiednio o 2,5% i 3,3%. W ciągu sesji ogłoszono, że Niemcy ponownie wprowadzą ostrzejsze ograniczenia na miesiąc. Kilka godzin po zamknięciu handlu w Europie okazało się, że Francja również idzie drogą zaostrzenia ograniczeń. Również Stany Zjednoczone doświadczają trudności w walce z wirusem. Na Wall Street nastąpił duży spadek, ponieważ S&P 500 nurkował ponad 3%, podczas gdy NASDAQ 100 spadł o 3,9%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank Japonii utrzymał stopy procentowe na poziomie -0,1%, wypełniając prognozy. Dokonano kilku korekt w prognozach ekonomicznych, ponieważ prognoza wzrostu na bieżący rok podatkowy wynosi obecnie -5,5%, w porównaniu z -4,7%. Prognoza na przyszły rok wzrosła do 3,6% z 3,3%. Nowa prognoza cen konsumpcyjnych wynosi -0,6%, w porównaniu z -0,5%. Akcje w Japonii notują niewielkie spadki, podczas gdy w Hongkongu i Australii również obserwowaliśmy zniżkę – to efekt negatywnego ruchu, jaki notowaliśmy wczoraj w Europie i USA. Akcje w Chinach kontynentalnych przełamują ten trend notując wzrosty. Amerykańskie kontrakty terminowe na indeksy odrobiły część strat, a europejskie rynki akcji są gotowe do odbicia.

Indeks dolara amerykańskiego osiągnął najwyższy poziom od ponad tygodnia, ponieważ traderzy odwrócili się od aktywów uważanych za bardziej ryzykowne – akcji i towarów. Inwestorzy kupują dolara ilekroć nastroje na rynkach się pogorszą. W najbliższym czasie amerykańska waluta prawdopodobnie pozostanie popularna jako bezpieczna przystań, ponieważ strach przed kryzysem zdrowotnym wydaje się rozprzestrzeniać. Kursy metali i energii są zwykle powiązane ze sposobem postrzegania gospodarki światowej, a inwestorzy byli zdania, że ostrzejsze ograniczenia mogą źle wpłynąć popyt. Miedź, srebro, platyna i pallad odnotowały duże spadki.

Złoto również ucierpiało w wyniku gwałtownego wzrostu wartości dolara. Historycznie rzecz biorąc, surowiec przyciągał zawsze poszukujących bezpieczeństwa uczestników rynku, jednak w ostatnim czasie to dolar gra w tej kwestii pierwsze skrzypce, wpływając jednocześnie na kurs złota. Ropa w trakcie sesji znajdowała się pod presją. Raporty dotyczące energii wykazały, że zapasy ropy w USA wzrosły o 4,3 miliona baryłek, czyli znacznie powyżej prognozowanych 1,25 miliona baryłek. Raport sugeruje, że popyt jest słaby.

Posiedzenie EBC prawdopodobnie nie przyniesie rewolucji na rynku, ponieważ nie przewiduje się żadnych zmian w polityce pieniężnej. Stopa refinansowa i stopa depozytowa mają pozostać bez zmian, na poziomie odpowiednio 0,00% i -0,5%. W świetle obecnej sytuacji zdrowotnej i ostrzejszych ograniczeń, jest prawdopodobne, że Christine Lagarde, szefowa EBC, będzie ostrzegać, że ryzyko pogorszenia się warunków wzrasta.

W czerwcu program zakupów w sytuacjach kryzysowych w przypadku pandemii (PEPP) został zwiększony o 600 miliardów euro, do 1,35 bln euro, a bank centralny opracował już obszerny plan próby rozwiązania kryzysu zdrowotnego i jest mało prawdopodobne, aby zwiększył PEPP , chyba że nastąpi gwałtowny spadek aktywności gospodarczej w regionie. Bankierzy centralni próbują udowodnić, że monitorują sytuację i że w razie potrzeby będą działać, więc Lagarde prawdopodobnie powie coś podobnego. Ogłoszenie stóp procentowych nastąpi o godz. 13:45, a konferencja prasowa o godz. 14:30.

Niemiecka stopa bezrobocia w październiku ma utrzymać się na stałym poziomie 6,3%, a raport o zmianie bezrobocia ma spaść o 5 tys. Odczyt zostanie opublikowany o 9:55. O 10:30 zostanie opublikowany raport kredytowy Bank of England, a wrześniowy odczyt nadal szacuje się na 750 milionów funtów, co oznaczałoby wzrost z 300 milionów funtów zarejestrowanych w sierpniu.

Raport dotyczący kredytów hipotecznych ma wynieść 3,79 miliarda funtów, a liczba zatwierdzonych kredytów hipotecznych ma wynieść 76 110. Przewidywany odczyt PKB w USA za trzeci kwartał wynosi 31% i należy pamiętać, że gospodarka skurczyła się o 31,4% w drugim kwartale. Oczekuje się, że odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadnie z 787 000 do 775 000, a raport ciągły ma wynieść 7,7 miliona, co oznaczałoby spadek z 8,37 miliona w ostatnim tygodniu. Raporty zostaną opublikowane o godzinie 13:30. Wstępny odczyt wskaźnika CPI w Niemczech zostanie opublikowany o godzinie 14:00. Ekonomiści przewidują, że wyniesie -0,3%. We wrześniu wyniósł -0,2%.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

Kursy walut: euro, funt, dolar i jen

EURUSD – para rośnie od końca września i jeśli ten ruch utrzyma się, możliwy będzie retest 1,2000. Spadek poniżej 1,1684 może skierować parę na 1,1612.

GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA przy 1,2871, trend wzrostowy powinien być kontynuowany. Poziom 1,3269 może stanowić opór, a jego wybicie to szansa na kolejny cel przy 1,3515.

EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 0,9000, możliwy jest retest 0,9157. Przełamanie poniżej 0,9000 może skierować kurs w okolice 0,8864.

USDJPY – para pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli zniżka będzie kontynuowana, kolejnym celem może być 104,00. Wzrosty mogą poprowadzić kurs w okolice oporu przy 50-dniowej MA, na poziomie 105,50 i dalej do 107,00.

Kurs euro (EUR/USD) notuje lekki wzrost, DAX w dół, CMC USD Index bez zmian w stosunku do danych ze środy

Germany 30 – nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX wskazuje na dominację byków. Po stronie ilości otwartych transakcji – 59% Klientów posiada pozycje Kup, punkt w dół w stosunku do danych ze środy. W kategorii Wartość Pozycji, transakcje Kup wynoszą w tej chwili 50% (spadek o pięć punktów od ostatniej sesji).

CMC USD Index – interesująco prezentuje się sentyment na kontrakcie CFD na autorski koszyk CMC dolara amerykańskiego. Pod względem ilości otwartych pozycji, zdecydowanie dominują transakcje Kup- 78%, z jednopunktowym spadkiem od wczoraj. W kategorii wartości transakcji, dominujący udział mają natomiast pozycje spadkowe: w chwili pisania tych słów są to 74%, bez zmian w stosunku do danych ze środy.

EUR/USD – przeważająca część Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o EUR/USD, niezmiennie oczekuje spadku wartości EUR w stosunku do USD: ilościowo pozycje Sprzedaj stanowią teraz 60% (punkt w górę), a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje krótkie dominują w 73% (wzrost o jeden punkt).

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych. 

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here