Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) niedowartościowany. ING uważa jednak, że nie na długoKurs EUR/USD jest obecnie niedowartościowany o około 2%, zgodnie z krótkoterminowym modelem finansowej wartości godziwej ING, twierdzi analityk instytucji Chris Turner. Model ten sugeruje również, że spadki do niedowartościowanego terytorium są rzadkie okazując się zazwyczaj krótkotrwałymi.

  • Indeks dolara (DXY) we wtorek testował poziom 92,5 pkt., najwyższy od lutego ubiegłego roku, obecnie jednak traci 0,3%
  • Po teście trzyletnich dołków na początku roku USD jednak cały czas znajduje się w korekcie wzrostowej i rośnie do konkurencyjnych walut
  • We wtorek musi uznać jednak wyższość wszystkich konkurentów w G8, szczególnie AUD i NZD

Kurs dolara robi przerwę na złapanie oddechu

Rynek walutowy ustabilizował się w nocy po kolejnym dniu znacznych wzrostów kursu dolara w poniedziałek. Stabilność prawdopodobnie pozostanie tematem dnia przed aukcjami obligacji amerykańskich (UST) i jutrzejszym komunikatem o inflacji w USA, które stanowią krótkoterminowe ryzyko dla rynków walutowych (biorąc pod uwagę możliwe negatywne przełożenie na obligacje UST i ryzyko dalszej wyprzedaży).

Te artykuły również Cię zainteresują
W perspektywie krótkoterminowej waluty eksporterów ropy naftowej powinny być faworyzowane w stosunku do walut o niskiej rentowności w obszarze F10 FX, ponieważ rosnące ceny surowca stanowią czynnik kompensujący trudne globalne środowisko ryzyka (przykładem może być kurs EUR/NOK, który wczoraj przełamał poziom poniżej 10,1000).

Kurs euro niedowartościowany, jednak nie na długo

Kolejny gwałtowny spadek kursu EUR/USD w dniu wczorajszym (prawdopodobnie przesadzony z powodu długiego pozycjonowania EUR/USD) sprawił, że para ta znalazła się na bardziej znaczącym terytorium niedowartościowania (około 2% w oparciu o model krótkoterminowej finansowej wartości godziwej).

Nasz model sugeruje również, że w ciągu ostatnich kwartałów spadki EUR/USD do tak niedowartościowanego terytorium (ok. 2%) były rzadkie i krótkotrwałe. Obecne wyraźniejsze niedowartościowanie powinno pomóc EUR/USD w obronie poziomu wsparcia 200-dniowej średniej kroczącej na 1,1829 w dniu dzisiejszym – komentuje Chris Turner.

Kurs euro (EUR/USD) zbliża się do średniej 200 EMA i testuje najniższe poziomy od listopada. Źródło: Tradingview.com

Funt szterling: Atrakcyjne perspektywy GBP coraz bardziej odzwierciedlone w pozycjonowaniu

– Funt szterling nadal pcha się wyżej w stosunku do euro, a wyraźna dywergencja w tempie szczepień i perspektywach banków centralnych działa na korzyść brytyjskiej waluty. Celujemy w poziom 0,8500 w ciągu miesiąca, ale może on zostać osiągnięty wcześniej – twierdzi ING.

Siła GBP znajduje odzwierciedlenie w pozycjonowaniu spekulacyjnym, przy czym długie pozycje (jako procent otwartego zainteresowania) są obecnie bliskie 24% maksimów widzianych w kwietniu 2018 r.

– Chociaż gwałtownie wzrastają, to uważamy, że może się to dalej przedłużać, ponieważ perspektywy GBP pozostają atrakcyjne. Nadal istnieją waluty z większym spekulacyjnym pozycjonowaniem długim (dolar nowozelandzki i frank szwajcarski) niż szterling – komentuje Turner.

HUF: Wyższy wskaźnik CPI, ale nie jest to jeszcze problem dla waluty

Na Węgrzech ekonomiści oczekują, że inflacja zasadnicza wzrośnie do 3% rok do roku, ale niepewność jest większa niż zwykle, biorąc pod uwagę znaczny skok cen paliw w lutym. Inflacja bazowa ma się tylko nieznacznie obniżyć do 4,1% rok do roku.

– Na razie CPI nie jest powodem do niepokoju, ale spodziewamy się, że w II kw. presja na forinta będzie rosła, gdyż majowy i czerwcowy CPI powinny wynieść około/powyżej 4%, co spowoduje dalsze obniżenie i tak już ujemnego realnego kursu HUF i przywróci presję na walutę – wyjaśnia ING.

Może to zmusić Narodowy Bank Węgier do podwyżek stabilizujących kurs (ING oczekuje podwyżek 1-tygodniowej stopy depozytowej w przyszłym kwartale). Na dzisiaj jednak, spadki HUF powinny być ograniczone, a waluta będzie podążać za ogólnym sentymentem do ryzyka, podobnie jak jej rówieśnicy z Europy Środkowo-Wschodniej, między innymi PLN.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza bitcoin | notowania nasdaq 100 | kurs złotego | kursy walut w czasie rzeczywistym | dolar prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here