Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) nastawiony na wzrosty w 2021 r., uważają analitycyKurs euro zyskał 2,3% w stosunku do dolara amerykańskiego w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po tym jak para walutowa EUR/USD traciła od początku roku. Analitycy Capital.com przyglądają się notowaniom eurodolara zbierając w jednym miejscu projekcje dużych banków inwestycyjnych. Głosy są podzielone, jednak większość zakłada wzrosty euro na rzecz amerykańskiej waluty.

  • Zdaniem analityków ING, kurs euro skończy 2021 rok na wysokości poziomu 1,28 dol.
  • Bardziej stonowane projekcje prezentuje ANZ liczący na wzrost w kierunku 1,23 dol.
  • Na spadki euro stawia natomiast Citibank celujący w 1,6 dol. przed upływem bieżącego roku

EUR/USD: Czynniki, które wpływają na wartość pary

Podobnie jak w przypadku innych par walutowych, handel EUR/USD jest napędzany przez czynniki makroekonomiczne w Europie i USA, w tym stopy procentowe i bodźce gospodarcze ustalane przez Europejski Bank Centralny (EBC) i Rezerwę Federalną (Fed) USA, a także produkt krajowy brutto (PKB), produkcję przemysłową, bezrobocie i ceny konsumpcyjne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kierunek kursu tej pary jest również napędzany przez nastroje rynkowe. Apetyt na ryzyko na rynkach finansowych wpływa na wartość dolara amerykańskiego, a obawy polityczne w strefie euro mają wpływ na euro. W ciągu ostatnich kilku lat burzliwe negocjacje między UE a Wielką Brytanią w sprawie Brexitu kierowały kursami EUR.

Ostatnio jednak wskaźniki infekcji COVID-19 i ich wpływ na gospodarki europejskie były kluczowym czynnikiem napędzającym parę EUR/USD. Po stronie amerykańskiej duże znaczenie miała również najpierw silnie rosnąca, a następnie dynamicznie malejąca rentowność obligacji skarbowych.

EUR/USD na wykresie tygodniowym. Źródło: Tradingview.com
Capitalcom

Kurs euro (EUR/USD): w którym kierunku zmierzać będą wyceny?

Niektórzy analitycy oczekują, że para EUR/USD będzie nadal rosnąc w nadchodzących miesiącach. Wśród nich znaleźli się ekonomiści holenderskiego banku ING, którzy w swojej prognozie euro do dolara stwierdzają:

– Kwiecień był jak dotąd dobrym miesiącem dla EUR/USD – pomimo tego, że Europa wciąż zmaga się z trzecią falą COVID. Wydaje się, że inwestorzy są dalekowzroczni i wykorzystują ostatnie odbicie w górę w europejskich wskaźnikach szczepień, aby czerpać wiarę w europejskie ożywienie w dalszej części kwartału. A przy niewielkim spadku widzianym dla europejskich stóp, można argumentować, że spadek EUR jest również ograniczony – komentowało ING.

Analitycy BNP Paribas Wealth Management oczekują, że Rezerwa Federalna ogłosi ograniczenie skupu aktywów w czwartym kwartale 2021 r. począwszy od drugiego kwartału 2022 r. oraz pierwszą podwyżkę stóp procentowych w trzecim kwartale 2023 r.

– W tym samym czasie EBC był bardziej aktywny werbalnie, próbując zniwelować wzrost rentowności w strefie euro. Spready rentowności przesunęły się na korzyść USD. Niemniej jednak, krótkoterminowe spready rentowności powinny pozostać na niskim poziomie przez długi czas i to powinno być kluczowym czynnikiem negatywnym dla dolara – komentowali analitycy BNPP.


Instytucje
II kw. 2021 III kw. 2021. IV kw. 2021 I kw. 2022 II kw. 2022 III kw. 2022 IV kw. 2022
ANZ 1,20 1,20 1,23 1,25 1,26 1,25 1,26
CIBC 1,16 1,18 1,20 1,20 1,19 1,18 1,17
Citibank 1,18 1,16 1,16 1,15
BNP Paribas 1,20 1,25
ING 1,22 1,25 1,28 1,28 1,25 1,22 1,20

Prognoza kursu EUR/USD na lata 2021-2022. Źródło: Capital.com

Prognoza EUR/USD od kanadyjskiego banku CIBC również widzi euro poruszające się wyżej w tym roku. Analitycy stwierdzili w swojej ostatniej nocie:

– Pomimo zawirowań na początku roku skłaniających do niższej trajektorii notowań EUR niż wcześniej zakładano, nie spodziewamy się, aby EUR odwijało zyski z drugiej połowy 2020. Nieco spóźniony wzrost szczepień pomoże ograniczyć negatywne czynniki makro w przyszłości.

Analitycy Citibank są nastawieni bardziej niedźwiedzio, z prognozą na 6-12 miesięcy EUR do USD na poziomie 1,16 USD i długoterminową prognozą na poziomie 1,15 USD: “Jesteśmy niechętni do zdecydowanej zmiany naszego poglądu na spadek EUR/USD w średnim terminie.”

Po pierwsze, brak rozmieszczenia szczepionek w Europie, wraz z trzecią falą przypadków COVID, sugerują, że blokady i ograniczenia pozostaną w mocy co najmniej do końca II kwartału, a ograniczenia te mogą stać się jeszcze ściślejsze w miarę zmniejszania się wolnych mocy przerobowych na oddziałach intensywnej terapii. Wskaźniki mobilności ludzi w Europie będą prawdopodobnie dalej spadać, stanowiąc trudne tło dla kwietniowo-majowych wydruków danych – podsumował Citibank.

Pełna treść oryginalnego artykułu Capital.com dostępna jest w tym miejscu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs jsw | kurs zloty | euro usd | czy akcje pge pójdą w górę 2020 | pln kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPodsumowanie tygodnia na Wall Street
Następny artykułKurs funta spadł o niemal 29 g. a Dolar o 22 gr. Ile kosztuje euro i frank? Kursy walut w weekend
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here