Naga Marketskurs euro, notowania EURWczorajsze kolejne informacje z firmy Pfizer, które były doprecyzowaniem komunikatu sprzed ponad tygodnia (skuteczność szczepionki po przebadaniu większej liczby osób wzrosła do 95 proc.), przeszły już bez większego echa – to sygnał, że ten wątek wróci dopiero za kilka tygodni przy okazji oficjalnej rejestracji leku – wtedy rynki będą odliczać czas do rozpoczęcia jego dystrybucji i pierwszych szczepień.

Skuteczność szczepionki po przebadaniu większej liczby osób wzrosła do 95 proc.

Na razie jednak mamy trudną pandemiczną rzeczywistość, choć tu większe obawy budzą USA i Japonia, gdyż Europa jest już bardziej na półmetku lockdownów i inwestorzy nieśmiało czekają już na grudzień, kiedy to może dojść do poluzowania części restrykcji. Tymczasem w USA pojawiają się obawy, że apogeum restrykcji może przypaść przed zaplanowanym na przyszły tydzień Świętem Dziękczynienia.

Czy jednak trudna pandemiczna rzeczywistość może doprowadzić do większych perturbacji na rynkach? Raczej jest to pretekst do korekty. Podobnie wygląda sytuacja wokół politycznego zamieszania w Europie – zarówno veto do budżetu UE i programu naprawczego, a także bezumowny Brexit mogą okazać się fatalne dla europejskiej gospodarki, ale tylko wtedy, jeżeli staną się faktem. Dzisiejszy szczyt przywódców Unii Europejskiej raczej nie rozwieje tych obaw, ale wiara w osiągnięcie kompromisu w tych kwestiach pozostanie duża.

Pogorszenie się globalnego sentymentu wpłynęło też na zachowanie się EURUSD, który cofnął sie poniżej 1,1865 i 1,1850, oraz naruszył okolice 1,1825. To teoretycznie otwiera drogę do testowania kluczowego rejonu 1,18, chociaż czy tak się stanie, to wiele będzie zależeć od zachowania się Wall Street dzisiaj wieczorem.

Warto też będzie śledzić przebieg szczytu UE, chociaż nie wydaje się, aby wątek związany z vetem do unijnego budżetu i programu ratunkowego, był traktowany przez rynki, jako poważny problem.

Wykres dzienny EURUSD

Informacja o tym, że Komisja Europejska ma zaprezentować program awaryjny na wypadek zaistnienia bezumownego Brexitu, a także zacząć go wdrażać, jeżeli w ciągu kilku najbliższych dni nie zostanie podpisana nowa umowa handlowa z Wielką Brytanią, stała się pretekstem do spadku notowań funta.

Teoretycznie to standardowe działanie, więc nie powinno mieć większego znaczenia w perspektywie kolejnych dni. Niemniej dla części inwestorów może być to sygnał, że gra o Brexit ma charakterystykę 50/50, a unijni politycy nie będą za wszelką cenę dążyć do porozumienia z niepokornymi Brytyjczykami.

Wykres dzienny GBPUSD

Na wykresie uwagę zwraca wsparcie na bazie szczytu z 21 października przy 1,3175. Ono w połączeniu z psychologiczną barierą 1,32, powinny stanowić skuteczną przeszkodę przed dalszymi spadkami funta.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here