Naga Markets

Kurs euro (EUR/USD) najniżej od 20 lat! Dolar dominuje na ForexKurs euro do dolara (EUR/USD) w poniedziałek przez moment runął do nowych 20-letnich minimów na 0,98 dol. Powodem jest jastrzębia decyzja Fed, choć spodziewana, to jednak znamienna.

Dolar dominuje na rynku walutowym

Pomimo rynku pozycjonowanego na jastrzębi wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej, dolar wciąż zdołał zaliczyć rajd do nowych 20-letnich szczytów po wczorajszej decyzji FOMC o podwyżce stopy procentowej o 75 pb.Dodatkiem do podniesienia wysokości stopy, był zestaw bardzo jastrzębich projekcji Fed dotyczących inflacji oraz kolejnych działań banku centralnego.

Prezes Powell dość wyraźnie zasugerował, że Fed jest podzielony między dalszym zacieśnianiem o łącznie 100 lub 125 pb na pozostałych dwóch posiedzeniach w roku. W odpowiedzi rynek podniósł oczekiwania co do ostatecznej stopy o około 15 pb: obecnie spodziewana jest ona na 4,65% w maju 2023 roku.

– Fed forsujący zacieśnianie przy jednoczesnym uznaniu ryzyka recesji ma wszelkie znamiona (choć mniejsze) wczesnych lat 80. w USA, gdy u steru Fedu stał Paul Volcker. W tym okresie doszło do masowego odwrócenia krzywej dochodowości, gdy Volcker wpędził gospodarkę w recesję, a dolar gwałtownie zyskał na wartości. Jeśli miałaby się powtórzyć taka sytuacja, można by pomyśleć, że najbliższe 6-12 miesięcy to właśnie ten okres. – stwierdzili analitycy ING.

TradingView Chart
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Paul Volcker podjął wówczas zdecydowane kroki. Stopa procentowa przez krótki moment sięgnęła nawet poziomu 20%! Wynikiem jastrzębiego działania ówczesnego szefa Fed było skuteczne zwalczenie inflacji, ale również poważna recesja, która wywołała osłabienie wzrostu gospodarczego w całej dekadzie lat 80.

Zobacz również: Kurs dolara australijskiego (AUD/USD) zdominowany przez USD, Fed podniósł stopy

Teraz, decyzja Fed wywołała kontynuację rajdu dolara.

XTB

– Indeks dolara (DXY) porusza się teraz z impetem, a długoterminowe wykresy nie wskazują na duży opór przed poziomem 120. To oznacza potencjał wzrostu o 7% wyżej niż obecne poziomy. To oznaczałoby, że EUR/USD i USD/JPY mogłyby być notowane odpowiednio w pobliżu 0,92 i 155. Do przemyślenia. – zwrócili uwagę analitycy ING.

Kurs euro do dolara wyznaczył tymczasem nowe 20-letnie minima w piątek rano, chwilowo opadając do 0,9807 dol. Jednak chwilę przed 12:00 w czwartek notowany jest na 0,9877 dol.

fpmarkets

– Jak omawialiśmy ostatnio, spready rentowności obligacji obecnie nie odgrywają dużej roli w wycenie EUR/USD. Chodzi raczej o ogólne otoczenie. W tym przypadku Fed prowadzi główne banki centralne na świecie do bardziej jastrzębich ustawień polityki i zwiększa prawdopodobieństwo recesji. Jako stosunkowo otwarta gospodarka z dużą bazą produkcyjną – i wojną u jej progu – strefa euro stoi tej zimy przed poważnymi wyzwaniami. Ponadto, w lipcu strefa euro zanotowała deficyt na rachunku obrotów bieżących w wysokości niemal 20 mld euro, co stanowi ogromną zmianę w stosunku do tradycyjnych nadwyżek. – skomentowali ekonomiści ING.

TradingView Chart
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Podejrzewamy, że w nadchodzących tygodniach EUR/USD będzie kontynuował spadki w okolice 0,9650. – dodali.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPierwsza gra od Simteract Train Life: A Railway Simulator debiutuje na konsolach!
Następny artykułDolar idzie jak burza. Fed nie pozostawia złudzeń
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here