Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) nadal powyżej 1,17. Sytuacja GBP/USDZ dużej chmury mały deszcz – tak na razie można skomentować to, jak rozwija się wątek COVID-19 w Białym Domu. Ale chmury nie zostały jeszcze całkowicie rozwiane. Teoretycznie do końca tygodnia sytuacja może jeszcze kilka razy się zmienić, niezależnie od tego, czy dzisiaj prezydent Trump faktycznie wyszedłby ze szpitala.

Rynek skupiony na chorobie Trumpa

W weekend pojawiły się komentarze, że “łagodny” przebieg choroby prezydenta mógłby zachęcić go do lekceważenia zaleceń epidemiologów dotyczących utrzymywania, bądź wprowadzania kolejnych restrykcji społecznych, które maja hamować transmisję wirusa. Tyle, że trudno jest się z nimi zgodzić. Faktycznie Trump dramatycznie potrzebuje mocnego punktu zaczepienia, który pozwoliłby mu zdynamizować kampanię wyborczą w jej ostatnich tygodniach i odrobić straty wobec Joe Bidena, ale powinno to być coś, co odwróci uwagę od pandemii i związanej z nią problemów.

Jeden z ostatnich wpisów Trumpa dotyczący konieczności zawarcia porozumienia w temacie czwartego pakietu fiskalnego może sugerować, że prezydent będzie chciał mocniej akcentować tematy gospodarcze i być może zacznie punktować pomysły Bidena na odwrócenie reformy podatkowej. Ostatnie dane makro z USA wypadają nieźle biorąc pod uwagę, jaka jest skala pandemii w USA. I to może być argument Trumpa, że to jego wizja na odbudowę gospodarki po wiosennym załamaniu jest bardziej atrakcyjna.

Niemniej nie to zaczyna być przedmiotem rozważań rynku. Pojawiające się sondaże wskazujące na dużą przewagę Bidena (w zeszłym tygodniu 13 p.p. według CNBC, dzisiaj 14 p.p. liczone dla NBC/Wall Street Journal) sprawiają, że inwestorzy zaczynają traktować wcześniejsze groźby Trumpa o zaskarżeniu wyborów, jako blef. Coś, co byłoby możliwe przy niewielkiej różnicy głosów, teraz może być tylko ośmieszeniem się. Warto będzie obserwować kolejne sondaże, czy ta dwucyfrowa przewaga Bidena się utrzyma. Zwłaszcza, że do końca kampanii pozostało jeszcze sporo czasu i trudno ocenić, czy nie pojawią się jakieś zaskakujące informacje. W tym tygodniu odbędzie się debata wiceprezydencka (7 października), która w obecnej sytuacji może być o wiele ważniejsza, gdyż COVID-19 może sprawić, że to oni mogą stać się faktycznie pełniącymi najwyższy urząd w państwie. Tymczasem Pence uzyskuje znacznie lepsze noty w sondażach, niż Harris. Niewykluczone, że ta debata pomoże teamowi Trump-Pence odrobić straty.

Notowania EURUSD nie dostały negatywnego impulsu z Wall Street, który mógłby doprowadzić do powrotu poniżej bariery 1,1695-1,1715. Informacje nt. stanu zdrowia Trumpa nie dają powodów do nadmiernego niepokoju, co do przebiegu listopadowych wyborów, chociaż inwestorzy będą trzymać rękę na pulsie dopóki prezydent faktycznie wyjdzie ze szpitala i nie powróci do niego w kolejnych, kilkunastu godzinach… Opublikowane dzisiaj rano dane PMI dla usług w strefie euro nie wypadły źle, biorąc pod uwagę rosnące ryzyka związane z pandemią i częściowo przywracanymi obostrzeniami. Przed nami popołudniowy odczyt ISM dla usług w USA (godz. 16:00), ale i też wpływ na rynki mogą mieć ewentualne doniesienia nt. negocjacji wokół czwartego pakietu fiskalnego.

Wykres dzienny EURUSD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here