Naga Markets

Kurs euro (EUR/USD) może wkrótce przetestować okolice poziomu 1,1430Okres przedświąteczny, miedzy-świąteczny i poświąteczny jest specyficzny i większość analityków po prostu wtedy bierze sobie wolne, gdyż przypadkowość ruchów na rynku jest duża. Końcówka 2021 nie była jednak nazbyt dużym zaskoczeniem – dolar był słaby, gdyż nadal widoczny był popyt na ryzykowne aktywa mimo szalejącego Omikronu.

Kurs euro (EUR/USD) podczas płytkiego handlu w Sylwestra wybił się ponad ważny opór przy 1,1370

Inwestorzy uznali, że FED zacznie “znów” kręcić z podwyżkami stóp procentowych (odsuwając je w czasie przez gospodarczą niepewność), co może podtrzymać sentyment na globalnych rynkach. Ta teza może nie być tak łatwa do wytłumaczenia, stąd też dolar może próbować odbić, jeżeli inwestorzy znajdą inspiracje do takiego ruchu w zapiskach FED, jakie poznamy w środę wieczorem, oraz piątkowych danych Departamentu Pracy.W pierwszym przypadku uważnie będzie śledzona dyskusja w temacie terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych (na ile jeszcze w I półroczu 2022 r.), w drugim ważny będzie sam odczyt po tym jak listopad wypadł słabo. Niemniej, aby dolar zyskał, musielibyśmy zobaczyć mocno “jastrzębi” przekaz w kwestii podwyżek stóp, oraz wybitnie mocne odczyty Departamentu Pracy – w obu przypadkach może być to dość trudne biorąc pod uwagę pandemiczną niepewność, co do odczytów makro.

Przekraczające grubo 100 tys. osób dziennie statystyki COVID dla Wielkiej Brytanii nie wpływają na sentyment wokół funta. Rynek zakłada, że Bank Anglii pójdzie za ciosem i będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych rozpoczęte w grudniu (ruch o 15 p.b. do 0,25 proc.). Na koniec roku główna stopa może przekroczyć 1,00 proc. i to może być jeden z kluczowych argumentów przemawiających za zwyżkami funta.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie po ruchu w górę z końcówki roku, dzisiejsza korekta jest relatywnie płytka. Zresztą ważny opór to dopiero okolice 1,3590-1,3610 bazujące na dawnych dołkach z jesieni ub.r.

EURUSD podczas płytkiego handlu w Sylwestra wybił się ponad ważny opór przy 1,1370. Dzisiaj, przy niewiele bardziej aktywnym rynku koryguje ten ruch. Opublikowane przed godz. 10:00 odczyty PMI dla przemysłu wypadły zgodnie z szacunkami (58 pkt. w grudniu).

Jeszcze po południu poznamy odczyt przemysłowego PMI dla USA, ale generalnie dzień będzie ubogi, a aktywność inwestorów dopiero w kolejnych dniach powróci do normalności. W tym tygodniu uwagę przyciągną dane z USA (głównie minutki FED oraz dane z rynku pracy), ale równie istotne będzie to, jak rynek będzie dalej podchodził do tematu pandemii.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Analiza techniczna sugeruje jednak możliwość trwalszego wybicia 1,1370, co oznaczałoby testowanie okolic 1,1430, gdzie przebiega 8-miesięczna linia trendu spadkowego (rysowana od maja 2021 r.).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr akcje opinie | ccc akcje rekomendacje | gielda forum | gpw kęty | kurs dolara prognozy | giełda neuca | pgnig giełda |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here