Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) może spaść poniżej 1,17 dol., twierdzi PepperstoneDolar rozpoczął tydzień od umocnienia, zbliżając się do tegorocznego szczytu w stosunku do euro w poniedziałek. Ostrożne nastroje rynkowe ponownie pchają inwestorów w kierunku bezpieczniejszych aktywów, podczas gdy siła gospodarcza USA i szybka kampania szczepień przeciwko Covid-19 pozwalają kursowi USD utrzymać umocnienie.

  • Japoński jen jako jedyny zyskuje w tym momencie do dolara amerykańskiego
  • Najsilniej do USD tracą CAD, NZD oraz AUD, po stronie spadkowej znajdują się również EUR oraz GBP
  • Para walutowa EUR/USD trwale wybiła 200 EMA co zwiększa niedźwiedzią presję na eurodolarze

Kurs dolara rozpoczyna tydzień od wzrostów

Euro spadło o 0,1% podczas sesji azjatyckiej do poziomu 1,1783 USD, niewiele powyżej zeszłotygodniowego, czteroipółmiesięcznego dołka na poziomie 1,1762 USD i znacznie poniżej 200-dniowej średniej ruchomej na poziomie 1,1866 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wspólna waluta realizuje obecnie najgorsze miesiąc od połowy 2019 r., reagując na słabe wyniki europejskiego programu szczepień, które inwestorzy odbierają jako niedźwiedzie sygnały.

– Euro nadal spadało (…), nawet gdy długoterminowe rentowności amerykańskie straciły nieco impetu wzrostowego. To sugeruje, że słabość euro była napędzana bardziej przez obawy o słabnące perspektywy wzrostu w strefie euro w świetle rosnących zakażeń koronawirusem – stwierdzili w nocie analitycy banku MUFG.

Ostrożność podyktowana wirusem pomogła również dolarowi wzrosnąć w stosunku do dolara australijskiego, dolara nowozelandzkiego i funta szterlinga, a także w stosunku do walut powiązanych z ropą naftową, ponieważ zablokowanie Kanału Sueskiego zepchnęło ceny ropy naftowej w dół o około 1,5%.

Jak wygląda kondycja walut G10 na przestrzeni pierwszego kwartału?

Jedynie bezpieczny jen japoński poczynił postępy, wychodząc z 10-miesięcznego minimum, które osiągnął w piątek, i wzrastając o 0,2% do 109,43 – choć wraz z frankiem szwajcarskim pozostaje na dole tabeli liderów G10 w tym roku.

W ciągu kwartału dolar stracił 0,7% w stosunku do funta, który został wsparty przez szybkie wprowadzenie szczepionek w Wielkiej Brytanii, zyskał 0,8% w stosunku do dolara australijskiego i 2,9% w stosunku do kiwi, który ucierpiał z powodu reform na rynku mieszkaniowym.

Jen, który jest wrażliwy na luki w zwrotach z amerykańskiego i japońskiego długu rządowego, spadł o 5,7%, co stanowi jego najgorszy kwartalny wynik od końca 2016 r., podczas gdy frank spadł o 5,8%, osiągając najgorszy wynik od trzeciego kwartału 2014 r.

Źródło: finviz.com

Co czeka inwestorów w bieżącym tygodniu?

Aussie spadł w poniedziałek o 0,3% do 0,7621 USD, a dolar nowozelandzki o 0,3% do 0,6978 USD, podczas gdy funt szterling spadł o 0,2% do 1,3767 USD.

– Stanom Zjednoczonym pomagają całkiem dobre dane gospodarcze, fantastyczne wprowadzenie szczepionek, dobre tempo szczepień i (pozytywne) rynki akcji. Gospodarka krajowa radzi sobie lepiej niż oczekiwano i prawdopodobnie tak będzie przez kilka następnych miesięcy, więc to może powstrzymać dolara amerykańskiego i to właśnie spowodowało, że aussie, kiwi i waluty rynków wschodzących wycofały się w marcu – powiedział Imre Speizer, analityk walutowy Westpac.

Amerykańskie wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadły w zeszłym tygodniu do jednorocznego minimum, a prezydent Joe Biden powiedział, że podwoi cel szczepień, po przekroczeniu 100 milionów dawek rozdystrybuowanych 42 dni przed planowanym terminem.

Z kolei europejskie szczepienia ucierpiały z powodu problemów z dostawami i obawami o bezpieczeństwo.

Kalendarz makroekonomiczny. Źródło: Tradingview.com

Inwestorzy oczekują na dane dotyczące indeksu menedżerów ds. zakupów, które mają zostać opublikowane w połowie tygodnia oraz na szczegóły planu Bidena dotyczącego wydatków na infrastrukturę. Jednak najważniejsze będą dane o zatrudnieniu w USA, które poznamy w Wielki Piątek.

– Prognozy wahają się od 460 tys. do 1 mln miejsc pracy, przy czym prognozowana liczba plasuje się w górnej granicy tego przedziału. Milion miejsc pracy rozpaliłby rynki reflacyjne i spowodowałby solidną wyprzedaż rentowności obligacji, a tym samym wzrost USD/JPY i USD/CHF. Euro powinno przebijać się przez zeszłotygodniowe minima na poziomie 1,1761 i zmierzać w kierunku 1,1690 – powiedział Chris Weston, szef działu badań Pepperstone.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw giełda | notowania biomed | jsw gpw | dolar | biomedlub |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here