Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) może kontynuować ostatnie spadki - komentarz CMC MarketsPojawiają się coraz większe obawy, że szczepionka AstraZeneca-Oxford jest przyczyną obserwowanych w ostatnim czasie zakrzepów krwi, dlatego kilka krajów europejskich wstrzymało dystrybucję preparatu. Jednocześnie WHO i Europejska Agencja Leków popierają stosowanie szczepionki. Europejskie giełdy odnotowały wczoraj wzrosty, pomimo obaw o bezpieczeństwo szczepień.

Kurs euro może nadal się osłabiać, niewielkie spadki w Azji przed decyzją Fed

Sentyment w USA nieco się wychłodził, a S&P 500 zakończył lekko na minusie, wycofując się z dziennych szczytów. NASDAQ 100 odnotował niewielki wzrost. Zmienność na rynkach była wczoraj niska, ponieważ traderzy oczekiwali na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, która zostanie ujawniona dzisiaj. Kurs dolara amerykańskiego poruszał się w niewielkim zakresie cenowym, podobnie jak złoto. Ropa i miedź zanotowały spadki w wyniku realizacji zysków i obaw o częściowo zablokowany europejski program szczepień.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynki akcji w Azji notowały niewielkie spadki przed decyzją Fed, natomiast europejskie indeksy mogą rozpocząć sesję na nieznacznym minusie. Głównym tematem dzisiejszej sesji będzie prawdopodobnie posiedzenie Fed. Przewiduje się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, a dane napłyną o 19:00. 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa. Amerykański bank centralny prowadzi niezwykle luźną politykę pieniężną jako sposób wspierania gospodarki. W ostatnich tygodniach kraj odbija się z dołka pandemicznego, bezrobocie spada, a poziom usług i produkcji jest solidny.

To budujące, że gospodarka się zmienia, ale perspektywa większego wzrostu wiąże się również z perspektywą większej inflacji. Niedawno byliśmy świadkami wzrostu rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA powyżej 1,63% – najwyższego poziomu od 13 miesięcy. Wzrost rentowności zwykle uprzedza wzrost stóp procentowych, choć tego Fed nie planuje do 2024 r. W zeszłym miesiącu Jerome Powell, szef Fed, ostrzegł, że presja inflacyjna jest na horyzoncie, ale nie powinna być wystarczająco duża ani trwała, aby uzasadnić zaostrzenie polityki. Powell będzie musiał znaleźć równowagę między rosnącymi rentownościami, a polityką stymulacyjną rządu.  Akcje cieszyły się ostatnio zwyżkową tendencją, więc wzrost rentowności prawdopodobnie zachęci do realizacji zysków.

Ostateczny odczyt CPI ze strefy euro za luty o godzinie 11:00 jest prognozowany na 0,9%, bez zmian względem wstępnego odczytu i styczniowej aktualizacji. W raporcie głównym pomijane są zmienne elementy, takie jak ceny towarów i oczekuje się, że wyniesie on 1,2%, w porównaniu z 1,4% w ostatnim odczycie.  Ekonomiści spodziewają się, że amerykańskie pozwolenia na budowę spadną z 1,88 miliona w styczniu do 1,75 miliona w lutym, podczas gdy liczba rozpoczętych budów ma wynieść 1,56 miliona, czyli nieznacznie mniej niż 1,58 miliona w poprzednim miesiącu. Szczegóły zostaną opublikowane o godzinie 13:30. Oczekuje się, że kanadyjski CPI wzrośnie z 1% w styczniu do 1,3% w lutym. Skok inflacji wiązałby się ze wzrostem kosztów życia obserwowanym w innych krajach. Na zapasy energii w USA wpłynęły w zeszłym miesiącu duże mrozy w Teksasie. Prognozy dla raportu EIA przewidują odczyt na poziomie 2,96 mln baryłek ropy, podczas gdy zapasy benzyny mają spaść o 2,99 mln baryłek. Szczegóły poznamy o godzinie 15:30.

EURUSD – dopóki utrzymujemy się poniżej 50-dniowej MA przy 1,2086 ostatnie spadki mogą być kontynuowane. Wsparcie znajduje się przy 1,1800. Wybicie powyżej 1,2242 może skierować kurs na 1,2349.

GBPUSD – od końca września para pozostaje w trendzie wzrostowym, docierając w zeszłym miesiącu do 34-miesięcznego szczytu. Jeżeli wzrosty się utrzymają, kolejnym celem może być 1,4241. Wsparcie znajduje się przy 1,3798 i 50-dniowej MA.

EURGBP – kurs znajduje się w trendzie spadkowym od połowy grudnia, a w zeszłym miesiącu zanotował spadek do 11-miesięcznego dołka. Kolejne spadki mogą prowadzić w okolice 0,8400. Wzrosty powyżej 0,8730 powinny z kolei skierować kurs na 0,8800.

USDJPY – para pozostaje w ruchu wzrostowym od początku stycznia, a w tym tygodniu dotarliśmy do 9-miesięcznego szczytu. Jeżeli pozytywna tendencja utrzyma się, celem może być 109,85. Odreagowanie z tego miejsca może dotrzeć do wsparcia przy 108,00 lub 105,49, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 2 punkty do 6,801

DAX 30 – oczekiwany spadek na otwarcie o 7 punktów do 14,550

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 2 punkty do 6,053

Autor: David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pgnige | kryptowaluty notowania | dax notowanie | blik — co to jest | kryptowaluty |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here