Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) może być pod presją. EBC zapowiada zmianę strategiiEuropejski Bank Centralny zapowiedział pierwszą od 2003 r. rewizję strategii. Obejmie ona cel inflacyjny na poziomie 2 proc. w średnim okresie, w porównaniu do wcześniejszych celów poniżej, ale blisko 2 proc. oraz uwzględnienie kwestii zmian klimatycznych w operacjach polityki pieniężnej.

Kurs euro czeka na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego

Na posiedzeniu 22 lipca EBC dokona przeglądu swoich wytycznych, aby dostosować je do nowej strategii – zapowiedziała Christine Lagarde, szefowa tej instytucji, w wywiadzie telewizyjnym dla agencji Bloomberg.Lagarde dała m.in., że EBC będzie nadal utrzymywał zrównoważone warunki finansowe i wspierał gospodarkę. Nie nadszedł jeszcze czas, aby mówić o strategii wyjścia z luźnej polityki monetarnej i jej normalizacji. Co więcej, program PEPP, czyli pandemicznego awaryjnego programu skupu aktywów, nie zostanie zakończony, tylko po pewnym czasie zmodyfikowany. To z kolei może oznaczać jeszcze lata działań EBC na rynku oraz niezwykle niskich stóp procentowych w eurolandzie. Wszystko to może wywierać presję na euro, co wiązałoby się z brakiem perspektyw wzrostu oprocentowania wspólnej waluty, przynajmniej w najbliższych kwartałach.

Rynek oczekuje tymczasem informacji na temat zmniejszania programu skupu aktywów prowadzonego przez Rezerwę Federalną, czyli tzw. taperingu. Jerome Powell, szef Fed, w tym tygodniu wystąpi w Kongresie. Inwestorzy mogą spodziewać się, że przy tej okazji, padną jakieś informacje na ten temat. Jeśli okaże się, że USA idą w stronę normalizacji polityki monetarnej, a strefa euro nie, to może czekać nas wielomiesięczny okres przewagi dolara nad wspólną europejską walutą. Na taki scenariusz mogą pozycjonować się zarówno inwestorzy zarządzający funduszami (kat. managed money), jak funduszami lewarowanymi (kat. leverage funds) – wynika z raportów COT publikowanych przez komisję CFTC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pekao kurs | hrywna kurs | comarch notowania | tickmill | dow jones notowania | akcje cdprojekt | kurs pgnig |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here