Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) ma spadać w 2021 r. według prognoz JPMorganDolar ma skorzystać na silniejszym odbiciu amerykańskiej gospodarki, jak uważają ekonomiści JP Morgan. Ich zdaniem poprawa koniunktury gospodarczej w Stanach Zjednoczonych przyciągnie silny napływ kapitału, który będzie solidnym wsparciem dla amerykańskiej waluty. Pomóc ma także wolniejsze niż pierwotnie oczekiwano odbicie w strefie euro.

  • JPMorgan zwrócił uwagę na kwestie prognoz wzrostu gospodarczego w USA oraz strefie euro
  • Zdaniem banku nie warto nie doceniać znaczenia wzrostu gospodarek na rzecz stóp procentowych
  • Analitycy spodziewają się sytuacji, która będzie sprzyjać dolarowi w 2021 r.

Kurs euro straci względem dolara w 2021 r. zdaniem JPMorgan

Kurs euro zdaniem większości banków ma umacniać się wobec dolara w tym roku, jednak takiego zdania nie jest JPMorgan. Bank zauważył zmianę sytuacji na korzyść dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Fed nie przedstawił nic nowego, a niechęć do omawiania warunków dla wycofywania luzowania polityki monetarnej nie oznacza, że ta kwestia nie będzie wymuszona sytuacją, w której pomoc fiskalna oraz szczepienia zapewnią ożywienie i gospodarczą odbudowę w Stanach Zjednoczonych. – stwierdzili analitycy JP Morgan. – Stać się tak może wraz ze wzrostem inflacji i poprawą na rynku pracy w II połowie 2021 roku.

JPMorgan jest optymistycznie nastawiony do tego, że amerykańska gospodarka zanotuje silne odbicie. Ich zdaniem prawdopodobieństwo na aprecjację USD wzrosło wraz z większą niż spodziewaną reakcją dolara na pakiet stymulacji fiskalnej ogłoszony przez Bidena, solidniejsze wskaźniki wzrostu oraz wyższa dochodowość obligacji skarbowych USA.

Plus500

Większość banków inwestycyjnych i analityków FX jest przekonanych, że ten rok przyniesie raczej odpływ kapitału od dolara amerykańskiego, szczególnie do walut gospodarek wschodzących. To miałoby rzecz jasna osłabić USD.

Kurs euro (EUR/USD) ma spadać w 2021 r. według prognoz JPMorgan
Notowania kursu EUR/USD w ostatnich latach. Źródło: tradingview.com

Jednak eksperci JP Morgan są przeciwnego zdania i sądzą, że szanse na silne odbicie amerykańskiej gospodarki wzrosły wraz z początkiem roku. W przypadku rozwoju tego scenariuszu, dolar otrzyma silne fundamentalne wsparcie do umocnienia.

W przypadku kursu EUR/USD, dodatkowym czynnikiem wpływającym na relatywną siłę dolara mogą być gorsze perspektywy dla stopy wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Zobacz również: Bitcoin jest konkurentem dla złota, twierdzi główny ekonomista CME

W zeszłym tygodniu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował w górę swoje prognozy dotyczące stopy PKB w USA w 2021 roku, do 5,1% względem wcześniej przewidywanych 3,1%.

Tymczasem, dla strefy euro nastąpiła rewizja w dół, z 5,1% do 4,2%.

– Warto zwrócić uwagę, jak dużą rolę odgrywa wzrost gospodarczy w determinowaniu przepływów kapitału i jednocześnie kursów wymiany. Często, ten ważny fakt jest pomijany względem różnic w stopach procentowych. – dodali analitycy JPMorgan.

Zatem, JPMorgan spodziewa się kursu EUR/USD na poziomie 1,18 dol. na koniec 2021 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jons | cd projekt | kursy ropy | orlen notowania | akcje mercator | kryptowaluty kursy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here