Dolar ma skorzystać na silniejszym odbiciu amerykańskiej gospodarki, jak uważają ekonomiści JP Morgan. Ich zdaniem poprawa koniunktury gospodarczej w Stanach Zjednoczonych przyciągnie silny napływ kapitału, który będzie solidnym wsparciem dla amerykańskiej waluty. Pomóc ma także wolniejsze niż pierwotnie oczekiwano odbicie w strefie euro.
- JPMorgan zwrócił uwagę na kwestie prognoz wzrostu gospodarczego w USA oraz strefie euro
- Zdaniem banku nie warto nie doceniać znaczenia wzrostu gospodarek na rzecz stóp procentowych
- Analitycy spodziewają się sytuacji, która będzie sprzyjać dolarowi w 2021 r.
Kurs euro straci względem dolara w 2021 r. zdaniem JPMorgan
Kurs euro zdaniem większości banków ma umacniać się wobec dolara w tym roku, jednak takiego zdania nie jest JPMorgan. Bank zauważył zmianę sytuacji na korzyść dolara.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Fed nie przedstawił nic nowego, a niechęć do omawiania warunków dla wycofywania luzowania polityki monetarnej nie oznacza, że ta kwestia nie będzie wymuszona sytuacją, w której pomoc fiskalna oraz szczepienia zapewnią ożywienie i gospodarczą odbudowę w Stanach Zjednoczonych. – stwierdzili analitycy JP Morgan. – Stać się tak może wraz ze wzrostem inflacji i poprawą na rynku pracy w II połowie 2021 roku.
JPMorgan jest optymistycznie nastawiony do tego, że amerykańska gospodarka zanotuje silne odbicie. Ich zdaniem prawdopodobieństwo na aprecjację USD wzrosło wraz z większą niż spodziewaną reakcją dolara na pakiet stymulacji fiskalnej ogłoszony przez Bidena, solidniejsze wskaźniki wzrostu oraz wyższa dochodowość obligacji skarbowych USA.
Większość banków inwestycyjnych i analityków FX jest przekonanych, że ten rok przyniesie raczej odpływ kapitału od dolara amerykańskiego, szczególnie do walut gospodarek wschodzących. To miałoby rzecz jasna osłabić USD.
Jednak eksperci JP Morgan są przeciwnego zdania i sądzą, że szanse na silne odbicie amerykańskiej gospodarki wzrosły wraz z początkiem roku. W przypadku rozwoju tego scenariuszu, dolar otrzyma silne fundamentalne wsparcie do umocnienia.
W przypadku kursu EUR/USD, dodatkowym czynnikiem wpływającym na relatywną siłę dolara mogą być gorsze perspektywy dla stopy wzrostu gospodarczego w strefie euro.
Zobacz również: Bitcoin jest konkurentem dla złota, twierdzi główny ekonomista CME
W zeszłym tygodniu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował w górę swoje prognozy dotyczące stopy PKB w USA w 2021 roku, do 5,1% względem wcześniej przewidywanych 3,1%.
Tymczasem, dla strefy euro nastąpiła rewizja w dół, z 5,1% do 4,2%.
– Warto zwrócić uwagę, jak dużą rolę odgrywa wzrost gospodarczy w determinowaniu przepływów kapitału i jednocześnie kursów wymiany. Często, ten ważny fakt jest pomijany względem różnic w stopach procentowych. – dodali analitycy JPMorgan.
Zatem, JPMorgan spodziewa się kursu EUR/USD na poziomie 1,18 dol. na koniec 2021 roku.
Autor poleca również:
- Alphabet zaprezentował świetne wyniki finansowe za IV kw. 2020 r.
- Cena ropy WTI na rocznych szczytach. Pomogły kurczące się rezerwy w USA
- Tesla ma się czego bać. Apple bliski umowy z Hyundaiem dot. nowego pojazdu