Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) lekko cofa od szczytów. Dolar odrabia część strat w piątekPiątek przynosi nieznaczne odbicie dolara po ostatnich spadkach, chociaż zmiany są minimalne. Wpływ na nastroje w Azji miały doniesienia, że administracja Donalda Trumpa planuje jeszcze dzisiaj wpisać na czarną listę chińskich firm kolejne tuziny firm oskarżanych o współpracę z armią i nieuczciwe praktyki, oraz zakazała importu elementów z Chin do produkcji zaawansowanych instalacji elektrycznych.

Kurs dolara odbija po teście kilkudziesięciomiesięcznych dołków

To może pogorszyć relacje amerykańsko-chińskie, chociaż nie jest pewne, co zrobi nowa administracja Joe Bidena. Sentyment pogorszył się też po doniesieniach, jakoby przyjęcie pakietu fiskalnego przez Kongres jeszcze w piątek nie było pewne. Zdaniem szefa większości republikańskiej w Senacie kompromis jest blisko, ale potrzeba jeszcze nieco ustaleń podczas weekendu, chociaż spikerka Izby Reprezentantów, Demokratka Nancy Pelosi dodała, że zobaczymy, czy dzisiaj Kongres przyjmie ustawy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najsłabszą walutą w zestawieniach jest dzisiaj funt, który cofa się po ostatnich silnych zwyżkach. Według doniesień z rozmów na najwyższym szczeblu (Johnson-von der Leyen), nadal dużym problemem w rozmowach nad nową umową handlową pozostaje kwestia rybołówstwa. Strony mają jednak świadomość, że czasu na negocjacje zostało już bardzo mało.

Kurs euro (EUR/USD) – lekkie cofnięcie od szczytów

Lepszy indeks nastrojów w niemieckim biznesie (Ifo) to oczywiście dobra informacja dla euro, którą można zestawiać z wcześniejszymi pozytywnymi szacunkami indeksów PMI za grudzień, jakie poznaliśmy w tym tygodniu. Wartość 92,1 pkt. jest o 2,1 pkt. wyższa od rynkowego konsensusu i 1,2 pkt. powyżej danych z listopada. Te dane pozwalają ignorować ostatnie informacje o przywracaniu obostrzeń w Europie w obawie przed trzecią falą zakażeń COVID-19.

Odczyty z Niemiec nie stały się dzisiaj wsparciem dla euro, które tanieje w ślad za nieznacznym pogorszeniem się sentymentu na globalnych rynkach. Cofnięcie EURUSD jest jednak płytkie, jak na ostatnie wzrosty i nie wyklucza kontynuacji zwyżek w przyszłym tygodniu, o ile rynek dostanie bodźce w postaci uchwalonego (w końcu) pakietu fiskalnego w USA, czy nowych doniesień z pola rozmów nt. umowy handlowej UE-UK. Warto też wspomnieć o tym, że w styczniu inwestorzy na euro będą zwracać uwagę na doniesienia o uruchomieniu środków z tzw. Europejskiego Funduszu Ratunkowego, którymi ma zarządzać Komisja Europejska.

Wykres dzienny EURUSDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here