Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) idzie dzisiaj w górę, głównie dzięki słabemu dolarowiNie uważam, aby stawka podatku od zysków giełdowych dla najbogatszych w USA miała w przyszłym roku rzeczywiście przekroczyć 40 proc. – byłby to strzał w kolano dla Wall Street na dłuższy czas. Niemniej wczorajsza reakcja amerykańskich indeksów przypominała wyraźne potknięcie się podczas marszu. I czy ten nadal będzie pod górę, czy też może wpadliśmy w dość wyboistą dolinę?

Kurs euro rośnie, gorzka pigułka od Bidena

Warto będzie śledzić doniesienia amerykańskich mediów w kolejnych dniach, zwłaszcza wypowiedzi liderów obozu Demokratów. O tym, że nie ma w nim tak koniecznej przy politycznej legislacji w Senacie jedności, dowiedzieliśmy się już w ostatnich tygodniach przy wątku wzrostu stawki CIT do 28 proc. Rozmywanie tematu, próba znalezienia kompromisu z Republikanami, którzy będą torpedować zwłaszcza pomysł wzrostu obciążeń giełdowych, mogą działać pozytywnie na rynkowe nastroje, ale tylko teoretycznie. Trudny temat został już “wrzucony” na rynki i ma szanse utrwalić się w świadomości inwestorów. A to będzie zmieniać horyzont inwestycyjny z długoterminowego na krótkoterminowy wraz ze zbliżającym się terminem wejścia w życie wyższych obciążeń.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dla walut ma to bardziej długoterminowe znaczenie – na tapetę dyskusji wskakuje hasło “deficyty”, które może stać się świetnym pretekstem do rozegrania słabości dolara w kolejnych miesiącach, o ile jednak pozwoli na to globalna sytuacja pod kątem ryzyka. A tutaj tak prosto nie jest. Nie uważam, aby indyjska mutacja COVID została szybko zapomniana i tym spadła z wokandy rynków. Tym samym schemat reflacyjny, którego chciałaby rozegrać część inwestorów, może wiązać się z wieloma perturbacjami.

Notowania EURUSD po przetestowaniu wczoraj wsparcia 1,1990-1,2000 idą dzisiaj w górę, głównie dzięki słabemu dolarowi na głównych układach. Niemniej lepszy odczyt szacunkowych indeksów PMI za kwiecień ze strefy euro jest tu dodatkowym wsparciem. Na uwagę zasługują wskazania dla usług, które powróciły ponad poziom 50 pkt. pomimo przedłużonych restrykcji covidowych. To zwiększa szanse na mocne odreagowanie w przypadku rozpoczęcia cyklu odmrażania gospodarek wraz z postępem szczepień. Niemniej nadal zagadką jest indyjska mutacja COVID i jej podatność na dostępne obecne szczepionki. Wczorajsze sygnały z EBC należy traktować biernie, decydenci przyglądają się sytuacji i kupują sobie czas, ważniejsze decyzje w temacie skupu aktywów zapadną dopiero 10 czerwca.

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie dzisiaj mamy próbę zanegowania wymowy ostatnich świec doji, co gdyby się udało, to mogłoby dać pretekst do testowania strategicznych oporów wokół 1,21. Ich naruszenie w obecnym układzie globalnym, gdzie wkrada się pewna “chwiejność” może być jednak trudne. Uwagę zwraca budująca sie negatywna dywergencja na dziennym oscylatorze RSI9.

Funt znów przegrywa rynkowe okazje

Wczorajsza słabość funta pokazała, że zaczyna być on walutą bardziej wrażliwą na globalny sentyment, ale w sposób asymetryczny. Reaguje słabością na podbicie risk-off, podczas kiedy lepsze czynniki lokalne mają mały wpływ na jego podbicie. Widać to dzisiaj po publikacji naprawdę niezłych danych nt. marcowej dynamiki sprzedaży detalicznej na Wyspach, a także kolejnych przyzwoitych szacunkach indeksów PMI za kwiecień. To może być sygnał tak naprawdę zdyskontowania lepszych perspektyw funta już wcześniej. Tak zwaną grę kontrastów dobrze widać na relacji EURGBP.

Europejski Bank Centralny nie zaskoczył w tym tygodniu jakimiś “jastrzębimi” akcentami, ale tak naprawdę ECB i BOE w temacie polityki na najbliższe miesiące niewiele się od siebie różnią. Tym samym rynek stawia większe akcenty na tematy szczepionkowe i wątek odmrażania gospodarek, a tutaj UE ma więcej pola do pozytywnych zaskoczeń, niż Wielka Brytania.

Wykres tygodniowy EURGBP

Po swoistym “short squeeze” dwa tygodnie temu, rynek ustabilizował się, przetestował lokalne wsparcie i próbuje kontynuować nowy trend, co może mu się udać.

Ostatni spadek GBPUSD poniżej bariery 1,39 świadczy o słabości momentum funta w krótkim terminie. Podbija to ryzyko ponownego przetestowania 8-miesięcznej linii trendu wzrostowego przy 1,3760 w przyszłym tygodniu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik co to jest | pkn orlen cena akcji | biomedlub notowania | sp500 indeks | polski złoty |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here